Brouk mandelinka mátová dokáže být likvidační
Mandelinka mátová na slunci vypadá opravdu krásně. Jeho krovky hází zelené až modré odlesky. Nicméně se umí velmi rychle namnožit a za správného počasí zlikviduje vaši, úrody máty mávnutím ruky. Pokud si říkáte, že postřik za vás vše vyřeší, zastavte se. Na bylinky nikdy chemii nepoužívejte. Tedy, pokud nechcete skončit s otravou.
Máta: přírodní repelent sám potřebuje pomocnou ruku
Máta je vynikající bylinka, která má mnohé využití. Je vytrvalá, odolná a poskytuje v jisté míře i léčivé účinky. V podstatě se jedná o plevel, proto ji může pěstovat kdokoli s jakýmikoli zkušenosti s pěstováním. Říká se o ni, že sama působí jako repelent a odpuzovač některého hmyzu. Což neplatí na mandelinku. Ta si na ní dokáže uspořádat hostinu.
Mandelinku jistě všichni známe. I když pravdou je, že si nejprve vybavíte mandelinku bramborou. S ní se každoročně zahrádkáři a družstva pravidelně potýkají. Je to odolný brouk, na kterého domluvy neplatí. A kromě toho, postřiky už taky nejsou tím, čím bývaly dříve. Nejlepší asi je, chodit mezi rostlinkami, sbírat broučky do kyblíku a pak je hodit do ohně. Nebo vymyslet něco méně hrozného. Jejich likvidace je bohužel nezbytná.
Nenechte se zmást jejich vzhledem
Na rozdíl od mandelinky bramborové je mátová zelená. Tvar, odlesky a barvy nejednoho chytí za srdce a nechá boučky volně žít. Za pár dní však hořce lituje svého rozhodnutí! Po jejich útoku vám zbydou holé stonky a oči pro pláč. Jakmile zpozorujete jejich výskyt, posbírejte je a zlikvidujte. Jinak hrozí, že se zavrtají do hlíny a zakuklí se.
Kromě ohně vám pomůže i roztok mýdlového roztoku nebo slaná voda. Broučky nabíráte do roztoků v nádobě a zavřete víkem. Buďte však nanejvýš důslední! Jestliže si chcete být jistí, aby byl ruční sběr úspěšný, proveďte aplikaci přípravků. Ale pouze na bázi minerálních olejů. A pamatujete – ruce pryč od chemie.
Zdroje info: ceskestavby.cz, nkz.cz
Náhledové foto: Pixabay