Chcete vypěstovat výstavní celer? Řiďte se osvědčenými radami zkušených zahrádkářů
Celer patří mezi oblíbenou kořenovou zeleninu z čeledi miříkovitých. Pěstuje se především pro svou bulvu, ale zpracovat můžeme i listy, zejména u odrůdy řapíkového celeru. Pěstování tohoto druhu zeleniny není náročné, ale vyžaduje trpělivost a péči. V tomto článku vám poradíme pár triků, abyste mohli sklízet bohatou úrodu výstavní zeleniny.
Dva druhy celeru
Rozlišujeme dva druhy této kořenové zeleniny. Jedná se o celer řapíkatý a bulvový. Řapíkatý se používá v kuchyni většinou jako čerstvá zelenina a zpracovávají se i jeho listy. Bulvovou odrůdu pěstujeme právě pro jeho bulvy, které jsou dobře skladovatelné a využívají se zejména při přípravě teplých pokrmů. Celer dodá veškerým pokrmům nejen nezaměnitelnou chuť, ale je také plný vitamínů, a proto je prospěšný pro naše zdraví.
Jak správně pěstovat celer
Pokud se rozhodnete celer pěstovat, obrňte se trpělivostí, protože růst a vývoj této plodiny je velmi pomalý. Když mu poskytnete tu správnou péči, odvděčí se vám velkými a voňavými bulvami. Celer vysazujeme vždy na slunné místo. Rostlinám se nejlépe daří v propustné půdě s vysokým podílem humusu. Nezapomeňte na pravidelné zavlažování, protože zelenina potřebuje ke svému růstu dostatek vody. V průběhu vegetace je důležité záhon pravidelně okopávat a zbavovat plevele. Vršky bulev by měly být stále odhalené.
Nezapomeňte na hnojení
Nejlepší hnojiva jsou ta přírodní. Hnojit můžete například koňským hnojem nebo samotným kompostem. Pokud budete kupovat speciální hnojiva, vybírejte organická, která jsou bohatá na dostatečné množství draslíku. Ten totiž příznivě působí na vývoj kořenového systému. Naopak se vyhněte příliš dusíkatým hnojivům. Hnojit můžeme také například kopřivovou jíchou, která je bohatá na potřebné živiny nebo můžete celer posypat dřevěným popelem, který má vysoký podíl draslíku, a navíc je ochrannou bariérou proti škodlivým slimákům. Hnojení by mělo probíhat každých 14 dnů.
Foto: Pixabay
Uskladnění celeru
Po sklizni můžeme zeleninu uchovat v chladném a vlhkém prostředí i několik měsíců. Ideální místo pro skladování bulvového celeru je chladný sklep, řapíkatý celer můžete uchovat buď ve sklenici s vodou nebo vložit do lednice v igelitovém sáčku. Samozřejmě vám nevydrží čerstvý po takovou dobu jako bulvová odrůda.
Zdroje info: www.tojenapad.dobrenoviny.sk, www.nkz.cz
Náhledové foto: Pixabay