Chloróza ovlivňuje růst i tvorbu plodů: Jak situaci řešit?

Listy žloutnou, květy nekvetou a plody prakticky nejsou? Nejčastější příčinou je nedostatek železa. V převážné většině si tohoto problému můžete všimnout u broskví. To ale neznamená, že jiné stromy želeno nepotřebují! Stejně tak dodávejte železo třešním, kdoulím, hrušním, jabloním, švestkám nebo malinám.

Chloróza – porucha zásobování rostlin železem

Chloróza může propuknout z různých důvodů. Je docela těžké ji rozeznat od nedostatku hořčíku či virové choroby! Nedostatek železa se každopádně projevuje díky:

  • Nadměrnému množství vápna v půdě
  • Přemokření půdy
  • Poškození kořenů mrazem či škůdci
  • Zhutněním těžké půdy
  • Chladným počasím a studenou půdou
  • Špatně sestavenou výživou
  • Nesnášenlivost podnože

Řešení je naštěstí jednoduché a nenáročné

K odstranění této poruchy je doporučena opakovaná aplikace listového hnojiva s obsahem železa. A to ve snadno využitelné podobě. Například hnojivo Arbofert na broskvoně je vhodné řešení. Do půdy je dobré zapravit zelenou skalici. Ale pokud máte převápněnou půdu, je možné že složky ze skalice budou blokovány. Proto do zálivky se skalicí dodávejte i kyselinu citrónovou.

Roztok aplikujeme do brázdičky, a jakmile se voda vsákne, brázdičku zahrňte. Při míchání použijeme 0,5-1 kg skalice ne 10 litrů s přídavkem kyseliny citronové 10-30 g. Použít můžete i chlorofen, který se aplikuje do půdy i na list.

Foto: Pixabay

Hnojení půdy železem by se mělo opakovat jednou za 4 roky. Přípravek je nutné aplikovat jak na list, tak v zálivce ke kořenům. A při aplikaci na list jej můžete kombinovat s pesticidy.

I nedostatek hořčíku je problém!

Při silně vyvápněné půdě dochází i k blokaci hořčíku. Příznaky jsou podobné jako při nedostatku železa. Jeli situace vážná, můžete použít hořkou sůl v koncentraci 2-3 %. Rovněž je potřeba provést rozbor půdy. A stejně tak se naučte aplikovat dolomit nebo kieserit. Dnes však v obchodech máte opravdu široký výběr. Proto můžete sáhnout po Kristalonu, Ceretitu a tak podobně. Jen sledujte složení a dodržujte pokyny k aplikaci!

Zdroje info: pestujeme.cz, ovosadba.cz

Náhledové foto: wikimedia commons, I.Sáček, senior, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:20120817_9999_100u.JPG#/media/File:20120817_9999_100u.JPG