Drahé energie: Minulý rok jsme platili rekordní částky

Další prvenství, o které nikdo nestojí si připsala Česká republika. Ceny elektřiny pro české domácnosti byly i ve druhé polovině roku nejvyšší v Evropské unii. Ceny v Česku dosáhly 41 PPS za 100 kilowatthodin. Na Kypru zase na 35,70 PPS a Německo mělo 35,23 PPS. Dokonce i cena plynu u nás byla nejvyšší! Paradoxem ovšem je, že Česko je největším vývozcem elektřiny.

Česko si platí nejvyšší poplatky za podporované zdroje elektřiny

Česká republika se z visegrádské čtyřky stala průkopníkem v ukončení dotací na energie. Domácnosti v ČR si hradí náklady na energie z vlastních prostředků! A to je hlavní rozdíl oproti jiným zemím V4. Navíc máme nejvyššími daněmi a poplatky za podporu obnovitelných zdrojů energie. Polsko, například, ještě v prvním pololetí loňského roku nabízela vrácení části plateb domácnostem s nízkými příjmy.

Cenu elektřiny ovlivňuje i způsob rozdělení poplatků za přenos a distribuci mezi domácnostmi a průmyslem. V České republice je tento systém nakloněn průmyslu. To se odráží na domácnostech. V Maďarsku je to přímo naopak. A Slovensko a Polsko rozdělují zátěž rovnoměrně. Co se týče cen pro průmysl, Česko již tak nepříznivě nevychází. Nicméně je to na úkor domácností!

Podle „odborníků“ se situace zlepšuje

Jeden odborník říká uzavřete fixaci a druhý to hned zavrhne. Čemu tedy věřit? Lidé si často uzavírají smlouvy na dva až tři roky, což se mnohdy nemusí vyplatit. Ale tato kapitola má hned několik stran. Ekonomové nyní tvrdí, že ceny nových smluv jsou příznivější a Česko si tak stojí lépe.

Foto: Pixabay

Pro české spotřebitele klesala v nových ceníkách cena silové elektřiny. Ta tvoří zhruba polovinu výsledné platby! A údajně klesá svižněji než v okolních státech. Naproti tomu druhá, regulovaná složka ceny se od loňského ledna citelně navýšila! Můžeme tedy říci, že jdeme z bláta do louže.

Zdroje info: denik.cz, epochtimes.cz

Náhledové foto: Pixabay