Růže jsou pýchou každé zahrady. Některé způsoby hnojení jim ale mohou uškodit
Růže patří mezi královny všech květin a jsou oblíbené pro své krásně vonící květy. Tak jako ostatní rostliny potřebují správnou péči a občasné hnojení. Právě použitému typu hnojiva je třeba věnovat velkou pozornost. Určité způsoby hnojení mohou rostlinám spíše uškodit a místo kochání se bohatými květy vám zbydou jen oči pro pláč.
Jak často hnojit
S hnojením růží je nutné začít už na jaře předtím, než začnou kvést. Rostliny jsou po zimě oslabeny a je důležité jim dodat potřebný přísun živin. Většina pěstitelů pak růže hnojí ještě v období po prvním kvetení, tedy v létě. Na podzim hnojení už nemá význam, stačí jen rostliny připravit na nadcházející zimu tím, že k nim přihrnete kompost.
Pozor na čerstvý hnůj
I když je hnůj nejoblíbenějším prostředkem hnojení nejen růží, ale i jiných rostlin, dejte si pozor, aby nebyl příliš čerstvý. Mohl by rostlinky spálit a zvyšuje riziko napadení chorobami a škůdci. Ke svému růstu potřebují růže draslík a dusík. I v tomto případě je potřeba dbát na množství živin. Pokud totiž hnojivo bude obsahovat příliš mnoho dusíku, květy pokvetou později a sníží se mrazuvzdornost rostlin.
Vhodná hnojiva
Pro hnojení růží nemusíte kupovat žádná speciální hnojiva. Ideální je například dřevěný popel, který obsahuje dostatečné množství fosforu a draslíku. Jeho aplikací podpoříte růst výhonků a květů. Popel také chrání rostliny před houbovými chorobami. Použít můžete také výluh z plevele. Připravíte ho tak, že do větší nádoby vložíte trávu, kopřivy a zbytečný plevel. Přidejte dvě lžíce jedlé sody a zalejte vodou. Směs nechte louhovat, dokud neskončí proces fermentace. Poté hnojivo zřeďte vodou v poměru 3:10 a můžete aplikovat ke kořenům i na listy růží.
Foto: Pixabay
Hnojivo z kuchyně
K přípravě přírodního domácího hnojiva budete potřebovat jen dvě ingredience, a to mrkev a česnek. Mrkev nakrájejte na drobné kousky a společně se třemi stroužky česneku rozmixujte, zalejte vodou a přeceďte přes sítko. Tato směs stimuluje růst květů a díky česneku budou rostliny chráněny před mšicemi. Hnojivo můžete využít i na jiné květiny, jako jsou lilie, hortenzie nebo muškáty.
Zdroje info: https://tojenapad.dobrenoviny.sk/301355/hnojenie-ruzi/,https://www.dumazahrada.cz/zahrada/hnojeni-ruzi-navod-doba-druhy-hnojiva/
Náhledové foto: Pixabay