Využijte rošty v troubě jedinečným způsobem!

Trouba

Věděli jste, že rošt trouby lze využít odlišným způsobem, než jste zvyklí? Většinou na něj jen položíme plech na pečení nebo pánev, ale jeho využití je širší. Popravdě řečeno, může účinně nahradit topinkovač!

Upečete více toustů než v troubě

Možná si říkáte, proč ho používat k přípravě toastů, když máte doma na to speciální přístroj. Ve většině případů však dokáže najednou připravit dva kusy toastů, ačkoli do stojanu na sporák se jich vejde mnohem více. Připravíte tak snídani pro celou rodinu najednou. Jednotlivé kousky toastů vložte mezi mřížky na roštu sporáku. Během okamžiku budou připravené a stejně propečené. Pod toasty položte pečící papír s plechem, který zachytí případný odkapávající tuk.

Správné situování grilu

Proces opékání toastů je poměrně jednoduchý – nejlepší možností je dát rošt na střední příčku. Spodní rošt se pak spíše hodí při přípravě koláčů, u kterého je potřeba více času pro pečení – a u hutných koláčů se doba pečení ještě prodlužuje. Středový prostor je rozumný pro přípravu většiny pokrmů a na horní příčce se pak spíše nejlépe griluje.

Udržujte rošt v čistotě

Pokud potřebujete používat rošt k pravidelné přípravě pokrmů, ať už toastů nebo masa, měli byste jej udržovat stále v čistotě. Ideální je jednou za čas jej kompletně vyčistit ve sprše. Postříkejte jej horkou vodou, přidejte čisticí prostředek a jednou sodu. Po hodině by se měla nečistota účinně odlepit a vy už jen dokončíte její čištění. Obecně důležitá je také péče o troubu.

Rošt
Zdroj: Unsplash

Měli byste jí věnovat pozornost po každém pečení. Nejlépe se čistí až po vychladnutí, dokud je ještě trouba mírně teplá. V takovém případě postačí teplá voda s citronem nebo čisticí prostředek. Citron navíc působí na olej – v případě, že potřebujete zbavit troubu olejových skvrn, vložte do něj ohřívací misku s horkou vodou a citronovou šťávou. Zapněte sporák na 160° a po 15 minutách ho vypněte. Olej se uvolní a vy ho pouze setřete hadříkem.

Zdroje info: ireceptar.cz, blesk.cz

Náhledové foto: Pixabay, Unsplash