Vypěstujte si brambory v nádobě. Víme, jak na to

Že je pěstování brambor pouze otázkou velké zahrady nebo pole? Ale to rozhodně neplatí, když zjistíte několik praktických rad pro úspěšné pěstování brambor v nádobách. Snadno si je tak vypěstujete i na menší zahradě nebo třeba na balkonu či terase.

Rané brambory jsou pro pěstování v nádobách nejlepší

Hned na úvod je dobré zvolit vhodnou odrůdu, jejíž způsob pěstování bude vyhovovat nádobám. To v praxi znamená nejčastěji volbu takové odrůdy s krátkou délkou vegetačního cyklu. Jinými slovy hledejte rané brambory. Jejich hlízy jsou sice menší, ale na úrodu nemusíte dlouho čekat a potěší svěží chutí i strukturou.

Nechte si sadbové brambory naklíčit

Aby byla výsadba do předem připravených nádob co možná nejlepší a rostliny měly ideální podmínky pro svůj zdárný růst, je dobré připravit je naklíčením. Toho dosáhnete tak, že hlízy dáte na místo, kde se teplota pohybuje mezi 15 až 21 stupni. Jednodušší je klíčení celých brambor, ale sadbu můžete rozšířit tím způsobem, že brambory nakrájíte na jednotlivé kousky. Každý kousek by měl mít alespoň dvě očka, ze kterých mohou úspěšně vyklíčit klíčky pro růst rostliny.

Dostatečně velká nádoba

Aby mohly brambory správně růst, musí být nádoba dostatečně velká. To v praxi znamená velikost alespoň na objem substrátu 14 litrů. Do větší nádoby můžete dát i více brambor najednou. Důležitou součástí úspěšného pěstování brambor v nádobě je kvalita substrátu. Ten by měl být mírně kyselý. Dobrou volbou tak jsou nejrůznější kupované substráty promíchané s kompostem a případně doplněné o vhodné hnojivo na brambory.

Foto: Pixabay

Vhodný termín výsadby

Při výsadbě brambor si dávejte pozor na to, že jde o rostliny, které jsou velmi náchylné k mrazům. Termín výsadby by tak měl být zhruba v druhé polovině dubna až začátkem května. Brambory se následně zasypávají zeminou o vrstvě 6 až 8 centimetrů.

Zdroj: https://homebydleni.cz/zahrada/rady-a-tipy/deset-tipu-jak-si-muzeme-vypestovat-brambory-v-nadobach/

Náhledové foto: Pixabay