Jak vyhnat ze zahrady hraboše

hraboš

Hraboši jsou častými, rozhodně však nevítanými, hosty na našich pozemcích a postrachem všech zahrádkářů i pěstitelů plodin a rostlin. Nejenom, že se nesmírně rychle množí, ale současně se jim neříká hraboši nadarmo. Jsou totiž potenciálními likvidátory celé úrody. Tam, kde něco zasadíte, to z druhé strany hraboši zlikvidují.

Hraboš jako postrach našich zahrad

Hraboš nepředstavuje katastrofický scénář jenom pro zahrádkáře, ale je podstatnou hrozbou i pro celé naše zemědělství. Cílem hraboše je neustále získávat potravu, pokud možno lacinou cestou, a co nejvíce se množit. Samice tak vyvede až desítku mláďat několikrát do roka. Zbavit se jich nebývá až tak jednoduché, pokud zrovna nemáte kočku, nebo psa, kteří je dokážou odradit.

hraboš

Foto: Pixabay

Česnekem proti hrabošům

Pokud se vám podaří objevit noru, ve které přežívají, neváhejte jim před ní nastražit česnek, který je pro hraboše velice aromatický a odpuzující. Použít můžete také mátu anebo hořčici. Vysázejte po zahradě i aromatické květiny, nejlépe afrikány, levanduli nebo pryšec. Cestou je i jiné ztížení jejich životních podmínek. Může jím být posekaná zahrada, protože hraboši jsou labužníci dlouhé trávy a bez ní se necítí dobře.

Sesbírejte ze zahrady i plody ze spadaných stromů. Nastražit pak můžete i různé pasti v podobě kousku ovoce, nejlépe sladkého, avšak otráveného jablka. Vše ale připravujte v rukavicích, hraboši by totiž mohli vycítit váš pach a na návnadu neskočit.

Další možností je dát na zahradu ultrazvukový odpuzovač, který vystrnadí spolu s hraboši i krtky a jiné škůdce. Ultrazvukový odpuzovač odežene i kuny, které by si mohli chtít pochutnat na kabelech v motoru auta, které vám na zahradě stojí.

Zdroj informací: https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-vyhnat-hrabose-30000503.html

 Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.