Vyhýbejte se v kuchyni kontaminaci bakteriemi jako profesionálové

prkénko

Nezřídka přijdete během vaření do styku i s několika málo potravinami, které ani neznáte. Domácí i exotické potraviny, které jsou často dovezeny z různých koutů světa, k nám do kuchyně připutují často ještě nezralé. Jejich povrch je také ošetřený zpravidla různými chemikáliemi, které udrží plod během dlouhé cesty v rovnováze. Rizika kontaminace různými druhy bakterií je ale přesto třeba se obávat. Každé ovoce či zelenina musí být před zpracováním i tepelnou úpravou vždy vhodně ošetřeno. Mýt si ruce a dodržovat hygienické návyky je takříkajíc samozřejmost a půl zdraví. Ne všichni ale tato základní pravidla dodržují.

Čistota prkénka jako alfa a omega

Kontaminace používaných potravin a ingrediencí vede často i ke kontaminaci připraveného jídla. Riziko je, že naše zdraví může být v tuto chvíli velmi ohroženo. Je čas jednat proto včas. Organizaci při přípravě jídla si postačí přitom jen krátce promyslet. Barevné rozlišení prkének i nožů může usnadnit vaši práci a čas, především ale zvýšit bezpečnost.

Prkénko na krájení by neměla postrádat žádná dobrá hospodyňka. Pokud se ale na jednom prkénku krájí více druhů potravin, riziko kontaminace roste. Vždy se proto ujistěte, že na prkénku krájíte vhodné potraviny. Aby se předešlo míchání, je na místě je barevně oddělit i s noži, které doma vlastníte. Riziko přenosu bakterií může barevnost jednotlivých prkének a nožů snížit.

prkénko

Foto: Pixabay

Systém používaný profesionály

Červené prkénko je určené na krájení masa. Má připomínat barvu krve, které z masa během vašich příprav odkapává. Na takovém prkénku budete jen stěží krájet dobrý sýr nebo čerstvé pečivo.

V gastronomii profesionálů se rozlišuje sada základních barev, konkrétně jich je celkem šest. Zelené prkénko, jak sám název napovídá, je určené na zeleninu. Bílé prkénko je připraveno zpravidla pro potraviny, jenž riziko nákazy ve vaší kuchyni spíše nepředstavují. Jedná se o pečivo, sýry, nebo kvalitní mléčné výrobky. Modrá bude slušet nejvíc rybám, žlutá zase drůbeži. Pokud se rozhodnete vlastnit doma ještě prkénko v hnědé barvě na vařené maso, pak jenom lépe. Nezbyde vále ale samozřejmě nic jiného než si zakoupit celou barevnou sadu v obchodě. Tato investice se ale vyplatí.

Barevná prkénka nemusí být zrovna ve špičkovém designu, bohatě postačí, že budou od sebe správně barevně rozlišitelná. Ke zdrojům nejčastějších nákaz patří totiž syrové maso, ve kterém může být i známá salmonela, nebo listeria. Výjimkou není ani tzv. E. coli jenž způsobuje nepříjemné zažívací potíže v podobě řídkých průjmů. Omývat je důležité ale i zeleninu a ovoce, v nichž se může často zmnožit i tzv. kampylobakterie, díky kterým mohou být bakterie přenášeny i z kontaminované vody. Příčinou kontaminace jídla bakteriemi může být i nepasterizované mléko apod. Mějte proto ve vaší kuchyni přehled a šest těchto základních barev plně využívejte.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/domacnost/riziko-kontaminace-barevna-prkenka-prevence/

https://bezpecnostpotravin.cz/termin/kuchynske-prkenko/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.