Výhody a nevýhody smaltovaného nádobí

smalt

Na smaltované nádobí nedá dopustit řada dobrých kuchařů. Patří do běžné výbavy kuchyní, ve kterých nechybí rendlíky, pánvičky, plecháčky, hrnce a další nádobí tohoto typu. Smaltované nádobí je velice výhodné, z vícero důvodů.

Smaltovaného nádobí a jeho vlastnosti

Smaltované nádobí je hodně bytelné a má i dlouhou životnost. Jídlo v něm navíc po uvaření vydrží i hodně dlouho horké. V oblibě ho budou mít proto třeba ti, kteří rádi vaří staročeská jídla.

Smaltované nádobí dobře vede teplo, do myčky se však nehodí. Jaké jsou další nevýhody smaltovaného nádobí? Smaltované nádobí je poměrně těžké a náchylné na otlučení. Jak bylo zmíněno, na mytí v myčce se příliš nehodí. Sdírání smaltu při neopatrném zacházení je poměrně časté. Proto myjte smaltované nádobí raději v ruce pod proudem vody. Agresivním prostředkům se raději vyhněte. Nepoužívejte ani jiné chemické prostředky, drátěnky ani abrazivní houby.

Pokud se vám jídlo na dně hrnce připálí, neváhejte ho předem včas odmočit. Poškrábaná místa vždy pečlivě ošetřete. Nádobí vždy utřete do sucha, aby na některých místech nevznikla rez.

smaltované nádobí

Foto: Pixabay

Smaltované nádobí nevydrží prudké a náhlé změny teplot

I když je možné nádobí vystavit vysokým teplotám kolem 500 až 600 stupňů Celsia, někdy se stane, že na povrchu vznikne trhlinka. Poškozené nádobí raději nepoužívejte, nebo ho vyspravte novým smaltem. Smaltované nádobí se při prudkém zahřívání a prudkém ochlazení dost často poškozuje. Smaltované nádobí se proto ne příliš dobře snese s plynovým sporákem, na kterém dochází k prudkým změnám teplot. V době, kdy je hrnec ještě rozpálený, ho rozhodně nelze ihned umýt. Počkejte až úplně zchladne.

Další výhody smaltovaného nádobí: zdraví i estetika

Smaltované nádobí je nejen zdravé, ale i hygienicky nezávadné. Pokud máte doma v rodině alergika, je nádobí na vaření pro něj vhodné. Výhodou smaltovaného nádobí je jeho snadná údržba. Výhodou je i to, že si můžete vybírat mezi všemi barevnými kombinacemi, tudíž se vám nádobí bude hodit i do vaší kuchyně. Nádobí je tak často vyobrazeno různými motivy i vzory.

Odolnost smaltovaného nádobí je prověřená léty zkušeností starší generace. Ve smaltovaných hrncích vám dost možná připravovaly jídlo i vaše prababičky. Smaltované nádobí patří mezi kuchyňské produkty, které opravdu něco vydrží. Často přežijí i několik dalších generací. Jsou tedy ekologické a nezávadné.

Zdroje informací: https://www.domacivareni.cz/smaltovane-nadobi/

https://domekazahrada.cz/4-vyhody-smaltovaneho-nadobi/ 

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.