Vánoce se blíží. Jak vyčistit zašlé formičky na cukroví

cukroví

Nadešel čas stmívání, kratších dní a ubývání světla. Spolu s tím se krátí i čas zbývající do Vánoc. V ulicích jsou už rozsvícené vánoční ozdoby, které připomínají čas na přípravu Vánoc, ke kterému neodmyslitelně patří i pečení vánočního cukroví. Chybět by u toho neměly rozhodně ani vánoční formičky, které bude ale potřeba před vánoční sezónou dát trochu do pořádku. Pokud na vás letos vykoukly z krabice zašlé rezavé formičky, nezoufejte, dají se snadno vyčistit. Jak?

Lázeň pro formičky

Pokud vaše vánoční formičky ztratily stříbrný punc, připravte se na ně. Vánoční pracny na stole přece nesmí chybět. Zvažte množství formiček, které doma máte. Pokud je jejich objem větší, vezměte si na pomoc velký hrnec, do kterého nalijte vařící vodu. Do horké lázně přidejte alespoň dva kypřící prášky do pečiva. Jestliže je doma nemáte, nevadí, použít místo nich můžete i jedlou sodu. Vodní lázeň důkladně promíchejte a vložte do ní kovové formičky na pečení. Je potřeba, aby byly všechny formičky řádně zanořené pod vodou.

cukroví

Foto: Pixabay

Vaření formiček

Pokud jste došly až k tomuto kroku, nezbyde nic jiného než dvacet minut formičky povařit při mírné teplotě. Po vyjmutí sami uvidíte, že jsou opět jako nové. Nejenom, že je zbavíte rzi, ale také dost možná ještě zbytků cukroví z předešlých Vánoc.

Pokud se pak se rzí na některých místech formiček přesto ještě setkáte, postačí je vyčistit citrónovou šťávou smíchanou se solí. Vznikne vám tak účinná kašička, která vaše formičky zbaví zbytků nečistot rychle a hravě.

Dobře zabere i hydroxid sodný

Mastné nánosy, koroze i zašlé fleky dokáží vaše formičky pořádně potrápit. Pokud jste jim minulý rok nedali tolik péče, kolik si zasloužily, není divu, že se v nich teď nyní nedá rovnou péct. Na některých místech jsou často vidět černé skvrny, které pocházejí od spálenin. Na spálená místa formiček zabere dobře i hydroxid sodný. Formičky po důkladném ošetření vždy důkladně opláchněte a utřete do sucha.

Zdroje informací: https://www.toprecepty.cz/tipy-triky/jak-vycistit-zasle-formicky-jednoduchy-navod/

https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-vycistit-formicky-na-cukrovi-30001124.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.