06/11/2013
Kategorie: Rozvody, Stavba

Vodovodní trubky a rozvody vody

Vodovodní rozvody po celém interiéru domu je zapotřebí řešit hned v několika fázích stavby. Spousta stavitelů rozvody bohužel poměrně podceňuje a pak se setkává s mnohými nedostatky, jež se již po nahození omítek velmi obtížně korigují. Na co je tedy zapotřebí se při rozvodech soustředit a co byste neměli v žádném případě opomenout?

Projektová dokumentace s rozvody počítá

O faktu, že základem celé stavby je projekt, není třeba nijak diskutovat. Součástí každého kvalitního projektu je přesný plán, kudy půjdou vodovodní trubky. Vy jako stavebník nebo investor byste měl vyřešit především otázku, jak má vypadat vodovodní přípojka a jestli vést vodu zdí, anebo podlahou. Obě dvě varianty se tradičně realizují. U vedení vody podlahou existuje jisté nebezpečí, že řemeslníci při nedostatečných ochranných opatření do plastových trubek kopnou anebo je nějak jinak poničí. U rozvodů vedených zdí je toto riziko minimální.

Plast, anebo měď

Rozvody vody se dnes realizují většinou v plastu. Tato možnost je logicky nejlevnější. Určitě si ale vyberte skutečně kvalitní plastové vodovodní trubky. Ve zdi budou věčně! Ideální je trubky obalit vrstvou speciálního molitanu, který je k nim mnohdy dodáván od výrobce. Pokud se rozhodnete pro měď, tak určitě neprohloupíte. Celkové rozvody se vám ale v maximální možné míře prodraží.

Kontrolujte si realizaci rozvodů!

Za každých okolnosti si kontrolujte realizaci kladení trubek. V první řadě je ideální hledět na tloušťku trubek a používat spíše ¾ trubky a neb ½ trubky. I druhé jmenované by měly ale vše zvládnout. U řemeslníků kontrolujte především provedení jednotlivých spár a také to, jestli vedou trubky přesně dle projektu. Může se také stát, že budou vedeny vcelku vysoko a mohly by po zalití podlah anhydridem trčet. Při sebemenších nepřesnostech řemeslníky korigujte. Nezapomeňte na přívody vody směrem nejen do vodovodní baterie, ale hlavně do geberitů a také do kotle!
5 komentářů
  1. david-race@seznam.cz'
  2. livalive@seznam.cz'
    • nenitreba@seznam.cz'
  3. jarmilahausnerova@seznam.cz'
  4. lenka.angel@email.cz'

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.