Voda po vaření vajíček obsahuje užitečné látky

vejce

Vejce, které všichni máme ve svých domácnostech jako zcela běžnou potravinu, můžeme v kuchyni upravovat nespočtem kreativních způsobů. Opravdový gurmáni z nich umí vykouzlit báječné recepty, které si navíc uchovají cenné látky ve vejcích obsažené. Z vajec můžeme připravit různé pomazánky, můžete je přidávat do receptů na pečení anebo z nich můžeme upéct i méně známé ale báječné kokosky z vajecvajec. Ani zde ale jejich význam nekončí. Pokud jste vejce uvařili, užitečné budou dokonce dvakrát – i v podobě vody, ve které se vejce vařila.

Voda po vejcích jako pěstitelský iontový nápoj

Pokud je budete vařit ve vodě, vodu po převaření vajíček rozhodně nevylévejte, obsahuje totiž velmi cenné látky, které ocení třeba vaše rostliny. Vaječné skořápky jsou bohaté na minerální látky, kromě známého vápníku obsahují i zinek, hořčík, železo, fosfor i křemík. Ve chvíli, kdy vaječné skořápky povaříte, se všechny tyto látky uvolní a přemění se ve vodě na ionty, které jsou pro růst některých rostlin zcela nezbytné.

Vodu po převaření vajec nechte před použitím zchladnout a odstát. Zálivka se bude nejlépe hodit jako výživa pro růst kořenového systému. Ne všechny rostliny ale tuto zálivku ocení. Pro rostliny, které milují kyselé prostředí není tato zálivka vůbec vhodná. Patří mezi ně například borůvky, brusinky, hortenzie, azalky, rododendrony a jiné.

U ostatních rostlin použijte zálivku jak na listy pomocí rozprašovače, nýbrž i na zalévání jejich kořenů. Báječně se hodí také na udržení hladiny pH a obstojí i v boji proti škůdcům.

vejce

Foto: Pixabay

Voda z vajec proti škůdcům

V době vlhka a deštivého počasí vylézají na vaší zahradě mnozí nezvaní hosté. Jsou to třeba slimáci, kteří ničí úrodu ještě dříve než stihnou rostliny plodit. Zažeňte je proto vodou z převařených vajec. Pro lepší efekt přidejte do vody z vajec ještě přímo rozdrcené skořápky.

Kromě odhánění slimáků podporuje voda z vajec růst rostlin v době jejich klíčení apod. Zálivka se hodí nejen na vzrostlé rostliny, ale i na mladé sazenice.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/voda-z-vajicek-vyuziti-30000223.html

https://hobby.instory.cz/3567-vylevate-vodu-z-uvarenych-vajec-do-odpadu-delate-chybu.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.