Vaření vajec je jednoduché. Přesto se zbytečnou chybou okrádáme o skvělou chuť

Vejce

Milujete vejce a nedokážete si bez nich svůj život vůbec představit? Pokud ano, rozhodně víte, jakým způsobem byste je měli připravovat. Není na tom vůbec nic složitého, přesto se možná dopouštíte chyby, o níž nejspíše ani netušíte. My se na ni podíváme podrobněji, nicméně předtím se zaměříme na některé důležité aspekty týkající se správné přípravy vajec jako takových.

Na konzistenci vejce záleží

Nepochybně. Každý má rád vejce připravené jinak. Pojďme se podívat na tři základní způsoby přípravy.

Měkká vejce

Ideální volba pro každého, kdo miluje rozteklý žloutek a polouvařený bílek. Vejce by se v tomto případě mělo vařit zhruba od 4 do 6 minut.

VejceFoto: Pixabay

Středně tvrdá vejce

U těch bude žloutek ještě stále tekutý, nicméně bílek dokonale uvařený. Vařit by se v tomto případě vejce měla od 7 do 9 minut.

Tvrdá vejce

Ta mají pochopitelně pevný jak žloutek, tak i bílek. Vařit by se měla od 10 do 12 minut.

Okamžité ochlazení je velmi důležité

Právě na něj mnozí lidé zapomínají. Ideální je vejce ochladit ihned po uvaření pod studenou tekoucí vodou. Zastaví se proces vaření a předejde se nadměrnému ztvrdnutí žloutku. Vajíčka pak mohou odpočívat nějakou dobu v miskách s teplou vodou. Budou se pak následně mnohem lépe loupat.

Vejce

Foto: Pixabay

Další užitečné triky s vejci

Ideální je vejce před vařením vložit do misky s teplou vodou. Sníží se tím teplotní šok a vejce poté při vaření nebudou praskat. Stejně tak může zabránit rozpraskání a roztečení vajec trocha octa. Ocet je vynikajícím pomocníkem i z hlediska loupání vajec. Jen malá kapka ve vodě zajistí, že se vejce budou loupat mnohem jednodušeji a pohodlněji. Jinak je možné vejce vařit také v klasické troubě nebo mikrovlnce. Klasika je ale klasika.

Zdroje info: Autor, prosvet.cz

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.