Ucpaný odtok: Najděte snadná řešení, která pomohou

Ucpaný odtok

Jen málokterá nefunkční rodinná záležitost je tak nepříjemná jako ucpaný odtok. Příčin může být hned několik a jejich řešení může být mimořádně obtížné. Někdy není jiná možnost než zavolat specialistu s patřičnými zkušenostmi a vybavením, ale někdy si můžete snadno a rychle pomoci úplně sami. Budete schopni ušetřit čas, nebudete muset na nic a nikoho čekat, a především ušetříte dostatek času.

Jako vždy, dbejte na prevenci

Ideální je samozřejmě neustále jednat tak, aby k problému vůbec nedošlo. Několik kroků můžete provést a od jiných je mnohem lepší se držet dál. Mezi ty dobré patří například likvidace různých odpadků nebo odstranění usazenin mýdla například prolití vařící vodou. Mnozí to neví nebo ignorují, ale mýdlové usazeniny opravdu mohou vést ke špatnému odtoku vody!

Pokud jde o odtok umístěný ve vaně nebo umyvadle, měli byste zabránit v průniku mnoha nečistot, a to zejména vlasů nebo nánosů z textilií. Proto je lepší používat sítka a často je čistit. Do kuchyňského dřezu byste neměli vylévat olej z vaření nebo po pečení nebo kávovou sedlinu. Rýže, těstoviny, vaječné skořápky a kousky zeleniny by se také neměly dostávat do dřezu. Zbytky jídla je nejlepší zachycovat pomocí sítka a ukládat je do nádoby.

Jak se vypořádat s touto situací?

V každém případě, když se odtok ucpe, existuje několik způsobů, jak se ho pokusit opravit. Pro začátek ze všeho existují silné chemikálie, které, obvykle v kombinaci s vroucí vodou, zlikvidují i mnohem odolnější špunty. V každém případě je třeba při práci s nimi dbát zvýšené opatrnosti a použít schválené množství a metodu. Na druhou stranu využijete například dvě tablety léku proti bolesti hlavy, které vhodíte do potrubí a poté zalijete sklenicí běžného octa a necháte působit. Budete moci využít zvon k uvolnění špuntu tím, že více než jednou použijete podtlak.

ocet
Foto: Pixabay

V případě, že výše uvedené kroky nejsou k uvolnění špuntu dostačující, může být nejlepší umístit pod sifon kbelík, sifon odšroubovat a vypustit usazeniny, v závislosti na okolnostech a možnostech. V případě, že tato strategie nejde uskutečnit, nebo v případě, že se nejde dostat k usazenině, zkuste použít kovovou pružinu, která může dosáhnout i do hůře přístupných míst.

Zdroje info: maidforyou.com, lifehacker.com

Náhledové foto: Pixabay