Jaké rostliny zasadit slepicím do výběhu?

slepice

Pokud vlastníte kousek pozemku, neváhejte na něm chovat vlastní slepice. Domácí vejce jsou dnes k nezaplacení. Počítat ale musíte s dostatečně velkým prostorem pro vaše slepice. Kromě toho je třeba jim prostředí učinit co nejvhodnější. Vypěstujte jim proto na půdě zelenou oázu. Slepice totiž milují některé rostliny. Co přesně byste jim měli v jejich výběhu zasadit?

Slepice a jejich výběh

I když mnoho z vás považuje slepice především za užitečnou drůbež, je potřeba si připomenout, že patří původně mezi lesní ptáky, kteří ke svému životu vyžadují i kousek zeleně. Pokud slepice nemají dostatek pohybu, projeví se to nejen na kvalitě jejich masa, ale i na počtu snesených vajec, a to samé se stane, pokud nemají alespoň zdání přirozeného prostředí. Proto mějte na paměti, že slepice mají nárok na svůj vlastní výběh, který je navíc vhodně připravený. Odvděčí se vám pak vejci a dobrým masem.

slepice

Foto: Pixabay

Keře a stromy

O chování slepic toho naši předci věděli mnoho, proto jim sázeli proto na výběh nejen keře, ale i stromy. To proto, aby si měly slepice kde spočinout během parních dní. Zajistíte tak slepicím vhodné podmínky pro jejich kvalitní život.

Slepice nepohrdnou ani spadanými plody z ovocných stromů. I proto se hodí, když mají např. jabloň ve výběhu. Kolem jabloní můžete vysadit například keř hlošiny okoličnaté, který váže dobře dusík v půdě. Pomůže tak jabloním s jejich růstem, ale navíc bude i dobrým zdrojem potravy pro slepice.

Další vhodné rostliny

Pokud chcete, aby si vaše slepice rády pochutnaly, nezapomeňte vysadit čimišník stromovitý. Slepice si pochutnají nejvíce na jeho luscích. Aby vám pochutiny pro vaše slepice vydržely až do podzimu, neváhejte jim vysadit například rakytník. Bude přínosným zdrojem vitamínů nejen pro slepice, ale i pro vás. Slepice nepohrdnou ani různými druhy trvalek, nebo rostlin jako je například moruše. Obsahuje velké množství bílkovin což je pro vejce velmi důležité.

Nejen rostliny

Na výběh, kde se slepice pohybují, jim nezapomeňte dodat také rostlinný odpad. Pokud vám něco zbyde v kuchyni, neváhejte to předložit slepicím, ty už si s rostlinným odpadem umí poradit docela snadno. Z jejich části zahrady neodklízejte ani spadané listí. Je totiž pro slepice požehnáním.

Právě listí je v době svého rozkladu domovem pro různé červy, larvy, nebo žížaly, na kterých si vaše slepice rády smlsnou. Slepice jsou ptáci hrabaví, proto je v kupce listí nechte lovit příhodný hmyz na kterém si báječně pochutnají.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/zvirata/co-pestovat-ve-slepicim-vybehu-40000503.html

https://www.ireceptar.cz/zvirata/maliny-u-slepic-20300426.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.