Podlaha

Trendy a podlahové krytiny II. část

Druhý díl trendů u podlahových krytin se dnes bude týkat především povrchových úprav, jejich vývojem do nynějška nebo třeba stále se vylepšujícími laminátovými podlahami.

Změny v podlahových úpravách

Další změnou je přechod z lakované úpravy povrchu na olejovanou úpravu. Zhruba před 20 lety lakované podlahy vytvářely až 99 % prodeje. Naopak olejované podlahy lidé nechtěli lidé skoro vůbec, neboť se báli složité údržby. Většina 1 lamelových dekórů se však vyrábí s přírodní olejovaným povrchem, a tak stoupla i poptávka po podlahových krytinách ošetřovaných olejem. S olejem a lakem souvisí také lesk a mat. Dříve se hojně prodával saténový lak vytvářející polomat, nyní díky oblibě olejů převlají povrchy matné. Vývoj povrchových úprav jde dál. Vyrábí se i kartáčované povrchy, při kterých se odstraňují nejměkčí dřevěná vlákna, čímž se zvýrazní kresba dřeva.

Kopírování dřeva

Laminátová podlaha by měla kopírovat vzhled dřeva. Výrobci se však zaměřují i na trendy, které se projevují u dřevěných podlah. Ze začátku měli laminátové povrhy 3 lamelové dekory/vzory, dnes už však mají vzory 1 lamelové. Také dřívější hladké povrchy jsou už pasé a dnes se vsází na dekor s drážkami, který více evokuje vzhled dřevěných prken. Nyní se taky všechny podlahy z laminátu vyrábějí se zámkovými spoji.

Vinylová podlaha nebo linoleum?

Zhruba před čtvrt stoletím se vinylová podlaha vyráběla hlavně v rolích. Lidé nazývali podlahu jako lino či linoleum a vybírali si pouze šířku nebo dekor. Označení linoleum je však chybné. Linoleum je totiž přírodního původu a polyvinylchlorid zkráceně vinyl, tedy podlaha z PVC vyráběná z chloridu sodného a etylenu. Významným mezníkem ve výrobě vinylových podlah byla před 8 lety výroba na dílce, které se lepí k podkladu. Druhým zásadním mezníkem byla výroba vinylových dílců se zámky. Navíc stejně jako u laminátu i vinylové dekory kopírují dřevo. Objevují se také více například betonové nebo kamenné imitace.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *