Kamna

Sporáky a kamna jsou zpět

Hledáte sporák na chalupu nebo do rodinného domu, který bude sloužit nejen k vaření, ale i vytápění?  Pořiďte si kombinovaný sporák na pevná paliva.

Spotřebiče na pevná paliva

Spotřebiče, které jsou na pevná paliva, můžete využívat po celý rok, tedy v každém ročním období. Před tím než si takový sporák zakoupíte, musíte vědět, k jakému účelu přesně mají kamna či sporák sloužit a jaké by měly mít rozměry a výkon. Hlavní výhodou sporáků a kamen je, že nemusíte být závislí na elektrice a plynu, což ocení hlavně chalupáři. Sporáky na pevná paliva pracují na principu spalování uhlí, dřeva nebo dřevěných briket. Díky stále zpřísňovaným bezpečnostním předpisům, jsou tyto sporáky technicky pokročilejší a uspokojí i náročnější zákazníky. Ovládání je jednoduché bez nějakých elektronických prvků, kterých si dnes užijeme víc než dost.

Vytápění a vaření zároveň

Kamna slouží jako zdroj tepla a během vaření se ještě navíc teplo přenáší směrem do prostoru. Míra tepla se řídí množstvím přidaného tepla a přísunu vzduchu. Některé typy kamen mají i kromě primárního vzduchu vzduch sekundární, který pomáhá lepšímu spalování. Tyto typy spotřebiče jsou však vhodné do prostorů s přirozeným cirkulováním vzduchu. Naopak se nehodí do pasivních místností a domů s požadavky nízkými na výkon a nutnému extra přidávání vzduchu.

Kvalita komínu

Dnes se musíte při konstrukci sporáků a komínů řídit platnými zákony. Někdy se však stává, že nový spotřebič na starý komín prostě nefunguje. Je tedy dobré si předem zjistit, jak velký komínový tah potřebujete a není ani od věci si udělat revizi komínu. Obecně se doporučuje, aby se spotřebič napojit na komín, co nejkratší cestou. Dlouhá napojení totiž způsobují zadehtování spotřebiče. Zajímavostí také, je že sporák a kamna vydrží déle, když se používají denně, než když se v nich topí jen občas. Je to dáno hlavně nestálostí prostředí, ve kterém je daný sporák umístěn. Výkyvy teplot totiž sporáku a kamnům neprospívá.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *