Tah komína

Zvýšení tahu komína nemusí být složité

Nechtějí vám příliš hořet krbová kamna anebo krb? Příčin může být poměrně hodně, nicméně nejčastěji je pod vším podepsán minimální tah komína. Jeho funkčnost je pochopitelně při vytápění alfou omegou celého vytápění tuhými palivy. Podívejme se tedy mnohem podrobněji, jakým způsobem lze řešit zvýšení tahu komína, které je nezbytně důležité pro jeho velmi efektivní chod. Společně se přesvědčíme, že lze učinit různé úkony.

Konstrukce komína je základem

Obecně platí pravidlo, že vyšší komín zajistí kvalitnější tah. Řešení tedy může spočívat v prodloužení toho stávajícího. Mnohem efektivnější je ale logicky již při stavbě přemýšlet o tom, aby měl komín dostatečnou délku vzhledem ke střeše a také k tepelnému zdroji, jímž jsou krbová kamna, případně zděný krb. Důležitou roli hraje i průřez. Mnohem lepší je logicky kruhový. U čtvercového se s potřebným tahem nesetkáme. Dále je třeba spíše vsadit na přímý komín. Kolena jej mohou v tahu brzdit.

Komín si zaslouží vzduch a teplo

Správný tah komína je také dán dostatečným množství vzduchu. Ten, jak známo, dokonale podporuje proces hoření. Jestliže máte v blízkosti kamen klimatizaci, anebo digestoř, můžete se spolehnout na to, že hoření bude minimalizováno. Kouř začne pronikat směrem do interiéru a může dojít klidně i ke spuštění požárního čidla. Optimální je vyvětrat a také vypnout zdroj, který vzduch přisává směrem k sobě.

Krbové doplňky a jejich role

Výbornou volbou jsou také moderní doplňky, které dokážou tah komína velmi efektivně zesílit. Na mysli máme zejména ventilátory sloužící k odtahu spalin a taktéž regulátor tahu. Integrovat jej můžeme do komínových dvířek, komína, anebo do kouřovodu, což je asi nejjednodušší při stavbě. Jde fakticky o nerezovou klapku schopnou pozitivně ovlivňovat odchod spalin ven z komína. Výpočet tahu komína obstarají tahoměry na měření tahu komína.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

One Ping

  1. Pingback: Sporáky a kamna jsou zpět | Náš dům

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *