Dům

Únik tepla v domě: Co může být příčinou?

Ceny energií se neustále zvyšují.  Po každé zimě pak zjistíme, jaké horentní sumy jsme vydali za sezónu vytápění domu, a vy si kladete otázku, zda teplo někudy zbytečně neuniká. Teplo unikat opravdu může. Příčin může být samozřejmě více. Nejčastější příčinou úniku bývají tepelné mosty nebo špatná izolace.

Co jsou tepelné mosty?

Tepelné mosty, to jsou místa v konstrukci, ve kterých dochází k většímu tepelnému toku než v okolí. Tepelný most zpravidla vzniká při spojení dvou konstrukcí. Především tam, kde se spojuje interiér a exteriér budovy.  Právě přes tyto tepelné mosty uniká teplo a navíc v okolí mostů někdy vznikají i plísně. Místo, kde se tepelný most nachází, však není jednoduché identifikovat. Nejlepším a nejspolehlivějším způsobem, jak zjistit místo úniku tepla jsou termografické kamery. Tyto kamery jsou schopny zjistit povrchovou teplotu komponent. Při nevhodném tepelném mostu se na snímcích z kamery ukáže vyšší povrchová teplota.

Jak odstranit tepelný most?

Způsobů, jak se tepelných mostů zbavit je více. Jedním z nich je využití především kvalitních materiálů pokud možno už při samotné stavbě domu. Pokud dojdete ke zjištění, že vám teplo uniká skrz mosty až po několika letech, je možné to vyřešit při rekonstrukcích. Základem je kvalitní izolace, ale také okna a dveře, které budou dobře těsnit a tím pádem nepropouštět ani teplo ven. Správné konstruování izolace zaručí přirozené přerušení tepelného mostu mezi vnitřní částí domu a tou vnější. Úniky tepla nebudou tak markantní jako předtím.

Důraz na kvalitní materiál

Jestliže chcete své náklady na vytápění zmenšit, jediným doporučením je, vybrat si specializovanou firmou, která jasně určí ,,postižená‘‘ místa v domě.  Doporučí vám také kvalitní, ale dostupné materiály s tepelně – izolačními vlastnostmi přímo na míru pro váš dům.  Na trhu je firem spousta, stačí si jen vybrat.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

One Ping

  1. Pingback: Sporáky a kamna jsou zpět | Náš dům

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *