Vytápění
26/08/2017
Kategorie: Novinky, Vytápění

Proč zvolit tepelné čerpadlo vzduch/voda?

Uvažujete-li o koupi tepelného čerpadla vzduch/voda, nemusíte se bát vyšší počáteční investice. Návratnost výdajů je poměrně rychlá a vzhledem k možnosti čerpat dotaci v rámci programu Nové zelené úsporám se ekonomická návratnost ještě urychlí.

Proč si vybrat tepelné čerpadlo?

Existuje mnoho důvodů, proč si zvolit tepelné čerpadlo v případě, že se pouštíte do inovace tepelného zařízení domu. Uveďme tedy alespoň některé z nich:

1.     Finance

Asi hlavním důvodem, proč si pořídit tepelné čerpadlo, je úspora financí týkající se provozu vašeho domu. Ceny energií stoupají, a pokud se chcete vymanit ze závislosti na monopolních dodavatelích plynu či elektřiny, je tepelné čerpadlo výbornou volbou, jak toho dosáhnout. Prvotní větší investice se vám rychle vrátí zpět v podobě ušetřených peněz za provoz.

2.     Pohodlí

Tepelné čerpadlo obsahuje technologii, která vám poskytne pohodlí plynového vytápění za cenu vytápění dřevem. Ti z vás, kteří topili v kotlích na uhlí či dřevo, tak jistě ocení komfort, který toto čerpadlo poskytuje. Nemusíte se s ním starat o zásoby paliva a v zimě nemusíte vynášet popel. Pokud vlastníte krbovou vložku, oceníte jistě i snížení prašnosti v celém domě.

3.     Využití dalších technologií

I další technologie se dostanou, díky tepelnému čerpadlu, ve vašem domě ke slovu. Lze k němu doplnit poměrně snadno řízené větrání, které pořídíte za výrazně menší částku, než kterou byste dali za větrací systémy.

4.     Ekologie

Pocit, že se chováte šetrněji k životnímu prostředí, je jistě k nezaplacení –  v případě pořízen tepelného čerpadla to rozhodně platí. Jeho používáním se totiž výrazně snižují emise škodlivin a skleníkových plynů. Tepelná čerpadla jsou proto podporována dotačním programem Zelená úsporám.

Jak funguje čerpadlo vzduch/voda?

Systém tepelných čerpadel vzduch voda je výhodný vzhledem ke své snadné instalaci a univerzálnosti. Tento typ čerpadel lze totiž namontovat na téměř kteroukoli stavbu velmi snadno. Není potřeba využívat zemních prací, které jsou např. nutné při pořízení zemního tepelného čerpadla a také pořizovací náklady budou o něco nižší.  Výkon tepelných čerpadel vzduch voda se mění s teplotou venkovního vzduchu, tj. pokud venkovní teplota vzroste, roste i výkon tepelného čerpadla, klesá-li, klesá i jeho výkon.

Tato čerpadla jsou proto provozována v bivalentním provozu, tj. pod bodem bivalence (což je teplota kolem -3 °C až -5 °C se připíná doplňkový zdroj tepla, tj. elektrokotel a tepelný výkon tak obstarávají oba zdroje současně.  Minimální teplota, kdy vzduchové tepelné čerpadlo ještě pracuje, je přitom až -20 °C, některé typy dokonce pracují i při -25 °C.

Tepelná čerpadla vzduch voda se skládají z venkovní a vnitřní jednotky nebo z kompaktního provedení, kdy celé čerpadlo může zůstat stát venku nebo uvnitř domu. Pokud jde o dělené provedení, venkovní část nasává okolní vzduch a bývá umístěna vedle objektu nebo na jeho střeše, vnitřní pak zajišťuje ohřev vody a topného systému.

Co se týče hluku – je třeba rozmyslet, kde čerpadlo na pozemku umístit. Chod vzduchového tepelného čerpadla se u kvalitních typů pohybuje kolem 40 dB, což můžeme přirovnat k tikotu budíku ve vzdálenosti 2 metrů.

Pokud tedy nebydlíte na horách či na území s dlouhotrvajícími nízkými venkovními teplotami, je pro vás tepelné čerpadlo vzduch voda dobrou volbou.

Nezapomeňte, že na tepelné čerpadlo můžete získat státní dotaci. S vyřízením dotace na tepelné čerpadlo Vám pomůže společnost Viessmann.

1 komentář
  1. visek@tramontaklima.cz'

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.