Vytápění

Proč zvolit tepelné čerpadlo vzduch/voda?

Uvažujete-li o koupi tepelného čerpadla vzduch/voda, nemusíte se bát vyšší počáteční investice. Návratnost výdajů je poměrně rychlá a vzhledem k možnosti čerpat dotaci v rámci programu Nové zelené úsporám se ekonomická návratnost ještě urychlí.

Proč si vybrat tepelné čerpadlo?

Existuje mnoho důvodů, proč si zvolit tepelné čerpadlo v případě, že se pouštíte do inovace tepelného zařízení domu. Uveďme tedy alespoň některé z nich:

1.     Finance

Asi hlavním důvodem, proč si pořídit tepelné čerpadlo, je úspora financí týkající se provozu vašeho domu. Ceny energií stoupají, a pokud se chcete vymanit ze závislosti na monopolních dodavatelích plynu či elektřiny, je tepelné čerpadlo výbornou volbou, jak toho dosáhnout. Prvotní větší investice se vám rychle vrátí zpět v podobě ušetřených peněz za provoz.

2.     Pohodlí

Tepelné čerpadlo obsahuje technologii, která vám poskytne pohodlí plynového vytápění za cenu vytápění dřevem. Ti z vás, kteří topili v kotlích na uhlí či dřevo, tak jistě ocení komfort, který toto čerpadlo poskytuje. Nemusíte se s ním starat o zásoby paliva a v zimě nemusíte vynášet popel. Pokud vlastníte krbovou vložku, oceníte jistě i snížení prašnosti v celém domě.

3.     Využití dalších technologií

I další technologie se dostanou, díky tepelnému čerpadlu, ve vašem domě ke slovu. Lze k němu doplnit poměrně snadno řízené větrání, které pořídíte za výrazně menší částku, než kterou byste dali za větrací systémy.

4.     Ekologie

Pocit, že se chováte šetrněji k životnímu prostředí, je jistě k nezaplacení –  v případě pořízen tepelného čerpadla to rozhodně platí. Jeho používáním se totiž výrazně snižují emise škodlivin a skleníkových plynů. Tepelná čerpadla jsou proto podporována dotačním programem Zelená úsporám.

Jak funguje čerpadlo vzduch/voda?

Systém tepelných čerpadel vzduch voda je výhodný vzhledem ke své snadné instalaci a univerzálnosti. Tento typ čerpadel lze totiž namontovat na téměř kteroukoli stavbu velmi snadno. Není potřeba využívat zemních prací, které jsou např. nutné při pořízení zemního tepelného čerpadla a také pořizovací náklady budou o něco nižší.  Výkon tepelných čerpadel vzduch voda se mění s teplotou venkovního vzduchu, tj. pokud venkovní teplota vzroste, roste i výkon tepelného čerpadla, klesá-li, klesá i jeho výkon.

Tato čerpadla jsou proto provozována v bivalentním provozu, tj. pod bodem bivalence (což je teplota kolem -3 °C až -5 °C se připíná doplňkový zdroj tepla, tj. elektrokotel a tepelný výkon tak obstarávají oba zdroje současně.  Minimální teplota, kdy vzduchové tepelné čerpadlo ještě pracuje, je přitom až -20 °C, některé typy dokonce pracují i při -25 °C.

Tepelná čerpadla vzduch voda se skládají z venkovní a vnitřní jednotky nebo z kompaktního provedení, kdy celé čerpadlo může zůstat stát venku nebo uvnitř domu. Pokud jde o dělené provedení, venkovní část nasává okolní vzduch a bývá umístěna vedle objektu nebo na jeho střeše, vnitřní pak zajišťuje ohřev vody a topného systému.

Co se týče hluku – je třeba rozmyslet, kde čerpadlo na pozemku umístit. Chod vzduchového tepelného čerpadla se u kvalitních typů pohybuje kolem 40 dB, což můžeme přirovnat k tikotu budíku ve vzdálenosti 2 metrů.

Pokud tedy nebydlíte na horách či na území s dlouhotrvajícími nízkými venkovními teplotami, je pro vás tepelné čerpadlo vzduch voda dobrou volbou.

Nezapomeňte, že na tepelné čerpadlo můžete získat státní dotaci. S vyřízením dotace na tepelné čerpadlo Vám pomůže společnost Viessmann.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

1 komentář

  1. Karel Odpovědět

    Tepelné čerpadlo je dnes nejvhodnějším zdrojem vytápění. Jeho provozní náklady jsou poloviční například od vytápění plynem nebo elektrokotlem

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *