Přestaňte loupat česnek postaru a naučte se jednoduchý trik

Česnek

Nejenže nám pomáhá v boji proti nachlazení, ale navíc snižuje krevní tlak, předchází Alzheimerově chorobě, demenci a několika druhům rakoviny. Posiluje kosti a zvyšuje naši výkonnost. Pokud ho budeme jíst často, získáme vitamín C, vitamin B6 a hořčík a budeme žít o něco déle. Je to bezpečná sázka. V každém případě, jak rychle a účinně oloupat česnek?

Začíná to v obchodě a pokračuje ve spíži

Už v obchodě byste si měli dobře prohlédnout česnekové lusky. Rozhodně neberte kousky, které jsou scvrklé, křehké nebo mají jakékoliv skvrny. V domácnosti skladujte česnek v otevřeném prostoru (v ideálním případě v košíku) na tmavém a chladném místě. Neskladujte v chladničce celé stroužky česneku, protože by dlouho nevydržely. Nejlépe je česnek zavěsit a nechat kolem něj cirkulovat vzduch!

Česnek protřepejte

Pokud chcete rychle oloupat větší množství česneku, položte česnekovou paličku na kuchyňskou linku a oběma dlaněmi na ni silně zatlačte, abyste oddělili stroužky od střední části. Neoloupané stroužky vložte do většího uzavíratelného pouzdra. Hodí se i miska zajištěná talířem. Poté je zhruba půl minuty pořádně protřepávejte. Po uplynutí této doby budete moci stroužky česneku zkontrolovat. Slupka bude oloupaná, nanejvýš může volně viset, ale i tak ji bude možné mimořádně snadno odstranit. V případě, že nejste s výsledkem spokojeni, pokračujte ještě chvíli v protřepávání.

Teplá voda také pomůže

Následující strategie je navíc mimořádně jednoduchá. Naplňte malou misku vodou a vložte do ní potřebné množství česneku. Celou misku vložte na 30 sekund do mikrovlnné trouby. Po uplynutí této doby česnek vyjměte a odřízněte jeden konec hlavičky. Zbytek česneku ze slupky v podstatě rozdrťte. Tento trik můžete zkusit i bez vody, prostě vložte celý česnek do mikrovlnné trouby na kratší dobu.

Bowl
Foto: Unsplash

Loupání bude mnohem méně náročné. Tento trik vám ušetří spoustu času zvláště, když musíte oloupat velké množství česneku. Menší množství je lepší loupat klasickým způsobem.

Zdroje info: ireceptar.cz, idnes.cz, Abuajah CI, Ogbonna AC, Osuji CM. Functional compo‐ nents and medicinal properties of food: a review. J Food Sci Technol. 2015; 52(5): 2522–2529, https://www.solen.cz/pdfs/lek/2019/03/08.pdf

Náhledové foto: Pixabay