Jak do Vánoc skladovat stromek, aby vydržel?

stromek

Nebyly by to snad ani Vánoce, kdyby vaším domovem neprostoupila vůně čerstvého jehličí. Vánoční výzdoba patří neodmyslitelně k oslavám vánočních svátků, a na její instalaci se často podílí celá rodina. S radostí mnoho lidí vybírá samozřejmě především vánoční stromky. Nabízí se ale otázka, jak zajistit, aby koupený stromek vydržel až do Vánoc krásný a vypadal stejně jako ten, který jste si v obchodě vybrali.

Výběrem to začíná

Je velmi důležité vybrat strom kvalitní a čerstvý. Jak to poznat? Jehličí musí mít pěkně zelenou, sytou barvu. U stromku si dejte také vždy záležet i na jeho rozměrech. Stromek by se vám měl pohodlně vejít do bytu. Rozhodující bude jeho výška, ale i šíře. Oba parametry hrají ve výběru podstatnou roli. Do menších, málo prostorných bytů volte raději vysoké, štíhlé stromky. Má to vliv i na výdrž, pokud budete velkým stromkem muset pořád posouvat a ten bude do něčeho narážet, jehličí bude padat o to více.

stromek

Foto: Pixabay

Druh stromku

Nejméně opadavé stromky jsou nejvíce praktické a můžete s nimi starosti prakticky vypustit z hlavy. Patří mezi ně hlavně dánské jedle, např. typ nordmann gold. Jedle vydrží přes celou dobu Vánoc, jen tak vám neopadá, a navíc drží i správný tvar. Při dotyku zdobení a sázení stromu do kmene se navíc jen tak nezláme. Nejméně vhodný je naopak smrk ztepilý, který byl u nás dříve stromkem číslo jedna.

Uskladnění stromku

Koupený strom je potřeba dobře uskladnit, především v chladu a temnu. Pokud necháte strom na suchu, brzy vám uvadne. Při včasné koupi ho proto ponořte raději do kbelíku s vodou, aby neuschnul. Voda by měla dosahovat až ke spodním větvím a spodní část kmene se vyplatí seříznout, aby mohl efektivně vstřebávat vodu. Vyhněte se rozhodně slunci, přehřátým místnostem, blízkosti topných těles apod. Jehličí by mohlo snadno oschnout a opadat ještě dříve, než nadejde Štědrý den.

Na uskladnění stromku jsou vhodné temné a studené sklepy, nebo balkony, které mají severní stranu bytu. Vhodnými místy jsou pak i nevytápěné garáže, nebo sklepní prostory domů.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-podle-ceho-vybrat-vanocni-stromek-a-jak-o-nej-nejlip-pecovat-213171

https://okolobytu.cz/clanky/vanocni-stromecek-vyber-skladovani-a-pece/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.