Podzimní recepty z dýně

01_dyne

Dýně jsou jedním z klasických symbolů podzimu. Rozhodně má ale mnohem širší využití, než jen jako dekorace před vchod. Dýně je totiž ve skutečnosti také zdravá potravina a je škoda jí nevyužívat jakožto ingredienci pro přípravu zajímavých a (nejen) podzimních jídel. Receptů na pokrmy z dně je celá řada, ty nastíněné níže tak berte spíše jako základní inspiraci.

Polévka: dýňová podzimní klasika

Dýňová polévka je absolutní klasikou a k podzimu patří opravdu nedílně. Její příprava je snadná a za chvilku máte hotovo. Začnete osmažením na kolečka nakrájeného pórku a přidejte na kostičky nakrájenou dýňovou dužinu, česnek a bobkový list. Po krátkém orestování vše zalijte vývarem.

Vařte do doby, než dýně změkne, vyndejte bobkový list a vše rozmixujte. Dýňový krém lze ozdobit smetanou a dochutit jí lze i do křupava orestovanou slaninou.

02_dyne

Foto: Pixabay

Dýňové rizoto

Skvělým podzimním jídlem je i dýňové rizoto. I ono je rychle hotové, chutné a přitom zdravé. Přípravu začněte orestováním cibulky na másle, přidejte rýži a nechte jí nasáknout vývarem, který k ní přiliete. Potom přijde na řadu na kostičky nakrájená dýně, sůl a pepř. Vařte do změknutí všech ingrediencí a poléze podávejte posypané nastrouhaným sýrem.

Dýňové karbanátky

Z dýně lze připravit i zdravé karbanátky. Začněte tím, že dýni rozkrojíte, vydlabejte semínka a poté nastrouhejte. To samé udělejte s mrkví a nastrouhanou směs potom trochu zmáčkněte, ať z ní dostanete přebytečnou vodu. Přidejte česnek, cibuli, majoránku, vejce a storuhanku, vytvořte z této směsi karbanátky a můžete začít smažit. Skvělý vgetariánský karbanátek je na světě!

Dýně je potravina, která skýtá velký potenciál. Dýně obsahuje vitamíny, minerály jako hořčík či draslík a také vlákninu. Zkrátka a dobře, s dýní chybu neuděláte.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.