lp-deksy3

Jak vyčistit silně znečištěné LP desky, některé rady z internetu mohou spíše uškodit

I když to vypadalo, že brzy budou tyto hudební nosiče definitivně zapomenuty, dnes se opět vrací na výsluní. A pokud jste doma našli nějaké „půdní zásoby“, dost možná držíte v ruce pravý poklad. A bylo by tedy škoda jen znehodnotit nesprávným čištěním.

A co si tedy vzít k ruce? Pomůže antistatický hadřík, ale i vinylový kartáček nebo speciální válečky. Díky nim určitě neuděláte při čištění chybu.

Na běžnou špínu stačí antistatický hadřík

Jsou vaše LP desky jen běžně zaprášené nebo chcete, aby dlouho vydržely v kondici? Pak je doporučujeme před každým přehřátím očistit za pomoci antistatického hadříku. Ten jim nijak neublíží a zároveň dokáže vytáhnout z hloubky drážek i silné nečistoty.

O něco „drsnějším“, ale stále ještě velmi šetrným řešením je speciální vinylový kartáč s měkkými štětinkami, které se dostanou doopravdy všude.

Foto: Pixabay

Na silné znečištění použijte speciální váleček

Pořídíte ho v obchodě a je pro něj charakteristické to, že ho tvoří velmi měkká a tvárná lepicí guma. Ta se velmi jemně usazuje po celé ploše desky a samozřejmě i v jeho drážkách a zároveň tak odstraňuje veškerou nebezpečnou nečistotu. Tato metoda je ovšem nejúčinnější, pokud ji používáte správně. Musíte tedy vinyl položit na otočný talíř a několikrát s ním otočit. Přitom ho čistěte válečkem.

Jak LP desky nečistit

Vyhněte se zejména použití zubního kartáčku, i když se pyšní velmi měkkými štětinami. Ani ony totiž nedokážou dobře odstranit prach z drážek. Nevhodné jsou také mýdlové a vodní roztoky, to patří jen do rukou profesionála. A vyhněte se také bavlněným textiliím. Jakmile se totiž bavlněná látka otře o vinyl, produkuje statickou elektřinu. A pokud se vaše LP deska nabije zápornými elektrony, začne přitahovat prach z okolní vzduchu a tím se zároveň velmi rychle znečišťuje.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: http://www.vinylovedesky.cz/jak-se-chovat-k-deskam.html

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *