Podávání slavnostní večeře se neobejde bez elegantního prostírání

Samotné servírovaní jakéhokoliv pokrmu by se mělo nést ve slavnostním duchu. Na slavnostně prostřeném stole nemá prostírání pouze dekorativní funkci. Jeho hlavní úlohou je zamezit zbytečnému dotyku nádobí a horní desky stolu.

To má hned dva praktické důvody. Především se díky měkké styčné ploše do značné míry omezí hluk vytvářený pokládanými skleničkami nebo odloženými příbory. Ve chvíli, kdy se u stolu rozproudí živá společenská konverzace jde o efekt k nezaplacení. Škrábání skleniček nebo talířů může také poškodit jemný povrch stolu.

Klidná a komfortní večeře díky prostírání

Zamezení styku nádobí s chladnou plochou stolu také způsobí, že jídlo na talířích vydrží déle teplé. To se velmi hodí, pokud máte v rodině řečníka vyžívajícího se v dlouhých proslovech. Ocení to také děti, kterým jídlo zpravidla déle trvá a poslední zbytky studené kaše nebo polévky dojídají z talířů opravdu nerady.

Prostírání na stůl také pomáhá vymezit osobní prostor každého strávníka. Lze tak předejít nepříjemným konfliktům ohledně vlastnictví některých příborů nebo sklenic. Decentně také upozorní strýčka s širokými lokty, aby nechal trochu více místa svým spolustolovníkům.

Textilie na stole působí dekorativně

Sváteční stůl je dobré přizpůsobit příležitosti, pro jakou je prostírán. Na tradičním vánočním stole se bude nejlépe vyjímat červené nebo bílé prostírání, kde dovolí dokonale vyniknout hřejivému teplu svíček nebo dekorativní květinové vazbě.

Štola na stůl se nejlépe hodí pro naaranžování tradičních svátečních dekorací. Například atmosféru Vánoc ve venkovském stylu mistrně podtrhne prostírání s dekorem dřeva. Záleží jen na vás, jakému stylu dáte přednost. Šikovný výběr je polovinou úspěchu. Nepodceňte ho.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *