Na mnoha zahradách jsou stále vysoce toxické staré pražce

prazce

Na nejedné zahradě se můžeme stále setkat se starými železničními pražci, které zahrádkáři využívají jako obrubníky, schody a další zahradní prvky. Je to ale zcela špatně, neboť tyto staré pražce představují velké zdravotní riziko. Proč?

Proč jsou pražce nebezpečným prvkem?

Železniční pražce, které se podél kolejí rozprostírají dlouhé kilometry, nejsou na zahradu jako stavební materiál vůbec vhodné. Jsou sice odolné proti různým hnilobným stavům i růstu hub, ale jsou zároveň právě proto napuštěné jedovatými látkami, které na vaši zahradu nesmíte za žádných okolností pustit.

I když tedy pražce vypadají na první pohled jako ten nejvhodnější materiál na vaši budoucí zahradu, opak je pravdou. Obsahují nebezpečné uhlovodíky, které se mohou dostat nejen do zeminy, ale i do ovzduší. Mohou napadnout vaši úrodu. Vaše zdraví může být díky těmto nevhodným látkám vážně ohroženo.

prazce2

Foto: Pixabay

Pryč se starými pražci

Karcinogenní látky, které tyto pražce obsahují, mohou způsobit i vážné újmy na vašem zdraví. Pokud navíc pražce jakkoliv upravujete, například brousíte, nebo řežete, zaděláváte si na malér vdechováním karcinogenních látek přímo do plic.

Dřevěné pražce jsou napuštěny dehtem, které dráždí dýchací cesty. Obsahují i další látky, které při vniknutí do spodních vod, které se oklikou dostanou opět až k vám, mohou vaše zdraví vážně poškodit. Velké množství škodlivých látek se může uvolnit například při prudkém lijáku a při následném odpařování vody, kdy se tyto nebezpečné látky dostávají do ovzduší.

Pražců je proto třeba se co nejdříve zbavit. I když terasa z železničních pražců vypadá na první pohled úchvatně, není ani trochu vhodná. Prodejcům, kteří se pražce snaží stále prodávat, hrozí až několika milionová pokuta od České obchodní inspekce. Rozhodně se tedy nepokoušejte jich zbavit tak, že je prodáte.

Zdroje informací: https://www.drevoastavby.cz/drevostavby-archiv/bydleni-nejen-v-drevostavbe/zahrada/1425-jedovate-prazce-na-zahradu-nepatri

https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/zeleznicni-prazce-zdravotni-zavadnost.A140623_111136_hobby-zahrada_bma

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.