Na co si dát pozor při přípravě listového těsta?

listové těsto

Listové těsto je v kuchyni u řady hospodyněk velmi oblíbené. V mžiku s ním dokáží vykouzlit na stůl křehké a nadýchané dobroty, které přitom nedají až příliš mnoho práce. Často se ale stává, že dochází při pečení listového těsta ke stále stejným chybám. K jakým konkrétně?

Vlastnosti listového těsta

V dnešní uspěchané době saháme po listovém těstu poměrně často. Většinou se jedná o těsto, které je již balené a dá se koupit na každém rohu. Těsto, které koupíte, nedosáhne nikdy takové chuti jako při domácí přípravě. Těsto by mělo být vždy nadýchané a chuťově by mělo připomínat máslovou chuť. Tak do toho!

listové těsto

Foto: Pixabay

Jak si doma připravíte listové těsto?

Listové těsto si doma můžete připravit třeba i do zásoby. Postup při jeho výrobě je poměrně snadný a zvládne ho bezpochyby i nekuchař. Pro přípravu těsta vybírejte jen kvalitní suroviny.

Máslo na přípravu těsta vždy nastrouhejte a smíchejte ho dohromady s 50 g hladké mouky. Tuto máslovou část těsta poté zabalte do pečícího papíru a vytvarujte z něj tenčí kostku. Těsto nechte v lednici půl hodiny odpočinout v chladu.

Mezitím si připravte druhou část vašeho těsta z 300 g hladké mouky. Tu přesypejte přes tenké síto, přidejte 150 ml vody, 3 žloutky, jednu lžící octa a půl lžičky soli. Zapracujte ingredience do sebe a z těsta vyválejte větší čtverec, položte na něj tukovou kostku, kterou jste již zpracovali. Těsto spojte a opakovaně ho propracujte. Uložte ho také na dvě hodiny v lednici. Poté ho může vytvarovat do požadovaných tvarů.

Další pravidla

Na listové těsto nepoužívejte nikdy rostlinný tuk, máslo nenahrazujte a vždy se držte receptu. Při válení těsta používejte vždy jen zanedbatelné množství mouky. Pokud přidáte mouky víc, těsto se začne drolit, lámat a nebude nikdy tak dobře nadýchané.

Listové těsto poskládané z obou vrstev pečte vždy na vyšší teplotu, troubu nechte vždy předem vyhřát. Teplota by se měla pohybovat mezi 200 – 220 stupni Celsia. Ve chvíli, kdy těsto vložíte do trouby, můžete teplotu stáhnout na 180 stupňů.

Správně propečené těsto se začne vždy mezi prsty drolit a jednotlivé kusy začnou odpadávat. Pokud pečete těsto v horkovzdušné troubě, na pečení nikdy nespěchejte.

Zdroje inform98999ací: https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/listove-testo-peceni-chyby-30000524.html

https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/domaci-listove-testo-30000303.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.