Mouka má v domácnosti celou řadu netradičních využití

mouka

I obyčejný pytlík mouky, kterou má každá dobrá hospodyňka ve své kuchyni, dokáže hotové zázraky. Mouku můžete využít nejen na vaření. Jaká netradiční využití mouky mohou přicházet v úvahu?

Moukou proti mravencům

Uplatnit jí můžete i v době, kdy se ve vašem interiéru objeví mravenci. Právě tito malí tvorové nesnášejí tuto práškovitou strukturu, lepí se jim často na končetiny, kterými pak nemohou dostatečně hýbat. Postačí mouku rozsypat kolem jejich cestiček. Pokud bojujete s mravenci například i ve vaší kuchyni, postačí je vystrnadit moukou. Na police a jednotlivé regály naneste pruh mouky.

Z mouky můžete vyrobit i čisticí prostředek

Pokud máte ve své kuchyni zašlé nerezové nádobí, nejspíš nebudete vědět, jak na to. Postačí hrnce moukou posypat. Hadříkem nebo jemnou houbičkou třete moukou o stěny vašeho hrnce. Po chvíli se tak můžete zbavit zašlých a nepěkných skvrn. Lesk a punc můžete navrátit hrncům ale i příborům, dřezu apod. Vaše kuchyň bude díky mouce opět pěkně nablýskaná.

mouka

Foto: Pixabay

Mouka navrátí lesk a čistotu i vašim hracím kartám 

Hrací karty, které již už něco pamatují, zůstanou po hraní často plné otisků, které zanechají mastné skvrny. Aby byly karty opět jako nové, postačí karty vložit do papírového sáčku s obyčejnou moukou. Na váš experiment můžete použít například i prošlou mouku. Je ale zapotřebí mouky nasypat dostatek. Karty do mouky zabalte a zatřepte s nimi i v sáčku. Mouka na sebe naváže mastnotu a karty budou opět jako nové. Zbaví je nejen mastnoty, ale také běžné patiny.

Z mouky připravte dětem kreativní modelínu

Na pomoc si vezměte 300 gramů mouky. Přidejte k ní 25 gramů soli, 100 ml vody, 1 lžíci oleje, a nakonec i jednu lžičku vymačkané citronové šťávy. Ingredience smíchejte dohromady a propracujte důkladně do sebe. Kdo chce mít modelínu barevnou, přidá ještě nakonec potravinářskou barvu, díky níž bude modelína veselejší.

Postrádáte doma lepidlo? Nevadí! Lepidlo si můžete vyrobit i z obyčejné mouky

Lepidlo vyrobené z mouky se vám může hodit třeba na slepování papírových modelů. Jak na to? Do hrnce nalijte 300 ml vody a k tomu přidejte 100 gramů prosáté hladké mouky. Obsah přiveďte postupně k varu. Směs musí být dostatečně hustá. Poté směs nalijte do plastové nádobky odkud lze lepidlo vyklepnout ven. Výhodou je, že lepidlo hravě smyjete vodou. Neobsahuje žádné toxické látky, tudíž je vhodné i pro děti.

Zdroje informací: https://living.iprima.cz/bydleni/ostatni/mouka-vycisti-karty-slepi-papir-zazene-mravence

https://www.jakvkuchyni.cz/mouka-druhy-vyuziti/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.