Plastová okna: Přináší výhody, ale je potřeba se o ně starat

Plastová okna

Plastová okna postupně nahrazují klasická dřevěná okna. Nabízejí mnoho výhod. Plastová okna dlouhodobě šetří základní energie a náklady na vytápění, a to díky kvalitnímu těsnění mezi interiérem a exteriérem. Kromě toho mají vliv na vlhkost v domě. Ale jejich instalací získáte mnohem více!

Plastová okna

Vhodně instalovaná plastová okna vydrží opravdu dlouho. Vyžadují však standardní údržbu, která není nikterak složitá. Plastová okna mají oproti dřevěným oknům řadu předností:

  • lépe těsní
  • jsou méně náročná na čištění a ošetřování
  • nevyžadují obměnu ochranného nátěru
  • jsou odolnější a poskytují lepší zabezpečení

Naučte se základní nastavení plastových oken

Na rámu plastového okna je několik uzavíracích prvků. Tyto komponenty označují okenářské firmy jako kování. Stejně jako několik mechanických částí vyžadují odpovídající nastavení a jejich pravidelnou obnovu. Neefektivně vyvážené kování poznáte snadno – okna a dveře se hůře otevírají, kliky kladou větší odpor a prahy ve dveřích vchodu drhnou.

Díky špatně nastavenému kování, okna hodně špatně těsní, pokud není zařízení správně vyvážené. Správné nastavení oken se provádí upevněním šroubů, které najdete přímo v kování. Několik výrobců na svých webových stránkách ukazuje instruktážní videa, jak je správně nastavit. Koneckonců je na internetu spousta návodů…

Jak byste měli pečovat o kování

Kování jsou kovové díly, které vyžadují pravidelnou údržbu. Správně vyvážené kování, o které je často pečováno, vám umožní dobře otevírat a vyklápět okna nebo dveře. Jednou ročně postříkejte zařízení olejem, pro tento případ je nejlepší využít univerzální přípravek WD-40. Kromě toho budete moci použít strojní vazelínu.

Nezapomínejte ani okenní těsnění

Poslední částí okna je těsnění. To izoluje plastové rámy okna a skleněné tabule. Vnitřní těsnění konkrétně odolává náhlým změnám teplot a také všudypřítomné vlhkosti. Jednou ročně těsnění vyjměte a zkontrolujte. V případě, že je těsnění v nevyhovujícím stavu, vyměňte ho.

Stejně jako u kování namažte těsnění vazelínou nebo olejem. To zaručí, že plastové těsnění bude skvěle kopírovat rám okna. Špatné těsnění je častým důvodem, proč okna nemohou těsnit a nechávají unikat velké množství tepla, za což si pořádně zaplatíte…

Zdroje info: lifehacker.com, bestlifeonline.com

Náhledové foto: Pixabay