Je na krájení lepší dřevěné nebo plastové prkénko?

01_krajeni

Krájení masa, zeleniny, ovoce, pečiva, sýrů a celé řady dalších potravin je nedílnou součástí našich kuchyňských aktivit. Abychom si nepoškodili kuchyňskou desku nebo ubrus na stole, je třeba samozřejmě používat na krájení prkénko. Jaké si ale vybrat? Je lepší to klasické, dřevěné? Anebo má více výhod to plastové?

V čem je lepší dřevěné prkénko?

Porovnáváme-li vlastnosti obou materiálů, hned zkraje zjistíme, že dřevo zkrátka lépe vypadá a má i díky tomu širší využití. Nejen milovníci přírodních materiálů určitě docení přírodní vzhled, díky čemuž jej lze používat i jako servírovací tác pro zvláštní příležitosti. Skvěle na něm vypadají třeba sýry nebo maso.

Dřevo je také odolnější. Plat můžete při použití horkých hrnců spálit nebo se vlivem horka časem pokroutí. Stejně tak platí, že dřevo snese větší poškození, aniž by to na něm bylo tak patrné. Rýhy od nože na něm nebudou tak patrné jako na plastu. S tím souvisí i to, že se následně lépe myje, neboť v rýhách v plastu zůstává barva např. z rajčatové šťávy a další zbytky jídla. Dřevo si tak dlouho udrží původní vzhled.

Údržba dřevěného prkénka není složitá. Postačí ho opláchnout horkou vodou, otřít hadrem (ideálně napuštěném citronovou šťávou), čímž prakticky dezinfikujete a zbavujete prkénko zbytečných pachů. Nejčastější chybou je ovšem uklidit ho do skříňky ještě vlhké, vždy je třeba, aby dobře vyschlo.

02_krajeni

Foto: Pixabay

V čem je lepší plastové prkénko?

Plastové prkénko je předně lehčí a skladnější. Jeho nespornou výhodou je, že jej lze mýt v myčce kam dřevěné prkénko rozhodně nepatří. Současně platí, že plastová prkénka jsou také levnější.

Co se vzhledu týče, souboj obou materiálů dopadne spíše remízou. V obchodech lze zakoupit plastové či dřevěné prkénko v mnoha povrchových úpravách. U dřevěných prkének lze vybírat nejrůznější odstíny dřeva, naopak u plastových se dnes dá sehnat ta pravá barva, která skvěle zapadne k designu vaší kuchyně.

Výhody a nevýhody tedy již znáte, výběr je na vás.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.