Stavba

Stavební materiál: Zdražování, které nemá obdoby

Pokud stavíte, plánujete stavět nebo se stavěním nemovitostí či jejich rekonstrukcí přímo živíte, asi jste určitě zaznamenali neblahý trend dnešních dní a měsíců. Stavební materiál se výrazně zdražuje a na trhu je ho nedostatek. Čím je to způsobeno? Jaký to má vliv na chování lidí a co dělat, když zrovna nyní stavíte? Na to se dnes společně podíváme.

Co za zdražováním a nedostatkem stojí?

Důvodů je hned několik a stejný počet je také názorů na původ této situace. Například za zdražením dřeva jako stavebního materiálu může vysoká celosvětová poptávka, která zaskočila i české producenty (přitom Česko má relativně vysokou produkci dřeva). Poptávka po dřevě je způsobena zejména pandemií. Právě v pandemii se totiž (možná trochu zvláštně) lidé více rozhodovali pro stavby. Právě poptávka po dřevě a jeho zdražování má vliv i na stavebnictví, ve kterém vše zdražuje o dvojnásobek, někdy až o trojnásobek. Mimo jiné se lidé snaží nahradit zdražené dřevo jinými materiály.

Jak lidé zdražování řeší?

Jak se podepsala výše uvedená situace na chování lidí, kteří právě nyní staví? Hypoteční tržiště Zaloto vytvořilo anketu mezi respondenti, kteří v posledním roce poptávali hypotéku na rekonstrukci či výstavbu bydlení. Otázka zněla – Jak jste řešili nedostatek peněz z hypotéky na rekonstrukci či výstavbu? 35 procent lidí odpovědělo, že dofinancovali náklady z vlastních zdrojů. 14 procent pak pozastavilo rekonstrukci či výstavbu. Shodně 14 procent si půjčilo od známých a 11 procent si navýšilo hypotéku. 8 procent lidí si vzali půjčku jinde a shodně 3 procenta buď dostaly dar od rodičů či si přivydělali. 12 procent pak řešilo situaci jinak.

Co při navýšení nákladů dělat?

Co tedy dělat, když se vám navýší náklady v důsledku zdražování na trhu stavebnictví? Nejlepší je sáhnout do vlastních úspor. Nezadlužíte se. Ne vždy však takovou možnost každý má. Dalším nástrojem je navýšení svého úvěru. I v zájmu banky je, aby byla stavba dokončena a zástava (nemovitost) by nabyla na hodnotě.

 

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/stavebni-material-tak-podrazil-ze-lide-meni-plany-a-rusi-cele-stavby-173781#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=WqJpypxayDB-202109060741&dop_id=173781&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Náhledové foto: Pixabay

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *