01_cesnek

Jak na pěstování okrasného česneku

Pojem česnek máme spojený především s kuchyní a přípravou pokrmů, kterým dodává nenapodobitelnou chuť. Zahrádkáři a pěstitelé ale dobře vědí, že česnek nepatří jen do hrnce. Ten okrasný dokáže přidat na kráse jakékoliv zahrádce. A navíc je na pěstování velice nenáročný.

Okrasný česnek?

Pod jménem okrasný česnek se skrývá cibulovina, pro kterou jsou charakteristické kulovité květy složené z mnoha malých kvítků, které mohou nabývat rozličných barev. Výsledkem je květina, kterou lze využít ke zkrášlení každé zahrádky, ale ozdobit si lze jejím prostřednictvím třeba i balkon.

Květy okrasného česneku mohou zářit všemi barvami. Lila, modrá, žlutáči růžová ozdobí a dodá zahrádce skutečný šmrnc. Chomáčkovité květenství působí opravdu skvostně. Stonek okrasného česneku dosáhne mnohdy výšky malého dítěte a nejde tedy o žádného drobečka. Mnohé druhy květů navíc příjemně voní. U některých nicméně převládne klasická vůně česneku.

Většinou kvete na jaře kolem března, kdy kulovité skupenství kvítků připomíná skutečnou barevnou kouli.

02_cesnek

Foto: Pixabay

Sázení a péče

Okrasný česnek se sází na podzim. Zvládne to přitom i začátečník. Je třeba pouze vyhloubit jamku cca dvanáct až patnáct centimetrů hlubokou, a uložit do ní cibulku.

Cibulku dáváme do země vždy špičkou nahoru. Dodržujeme přitom odstup jedné cibulky od druhé tak, aby měla každá dostatek místa pro svůj růst. Pozor je třeba dát na manipulaci, protože při větším tlaku můžeme cibulku poškodit.

Okrasný česnek není nikterak náročný na místo, kde ho budeme pěstovat. Daří se mu na slunném místě, ale i v polostínu bude moci dobře prosperovat. Okrasný česnek můžeme vypěstovat i ze semen. Semena zprvu usušíme a potom je zasadíme do země v hloubce tak 3 cm.

Česnek lze pěstovat i v truhlíku, dejte ale vždy pozor na přemokření, jinak vám brzy uhnije. Je lépe ho pěstovat v suché, vyhřáté půdě, kam se dostane slunce.

Okrasný česnek nechutná hlodavcům a je odolný vůči škůdcům, což dále usnadňuje jeho pěstování. Existuje něco kolem 500 druhů okrasných česneků. Rozhodně je tedy z čeho vybírat. Zkuste to, stojí to za to!

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *