Jde nahradit vejce při pečení? Rady zkušených hospodyněk

Těsto

Pečení je disciplína, ve které vyniká nejedna hospodyňka. Řada z nich zná také spoustu triků, díky kterým je právě její koláč nejlepší. Co dělat, když dojdou některé základní suroviny? Jednoduše je nahraďte jinými! Asi každý ví, že kypřící prášek do pečiva můžete nahradit jedlou sodou. Avšak co když dojde mléko nebo vejce? Máme řešení!

Čím nahradit vejce?

Vejce patří k nejčastějším ingrediencím v pečených receptech. Můžete je ale nahradit celou spoustou věcí, jako je rozmixované tofu, banány nebo jablka. Nejlepší náhražkou je ale rostlinný olej. Jednoduše nahraďte 1 vejce za asi 40 ml oleje. Avšak pozor, pokud při pečení potřebujete více než dvě vejce, mohlo by se stát, že těsto bude po upečení příliš „mokré“.

Pečení

Foto: Pixabay

Došlo mléko? Nevadí!

Nejjednodušší náhrada vás asi napadla: místo mléka přidáte stejné množství vody. Použít ale můžete i rostlinné alternativy mléka, jako je sójové, mandlové nebo rýžové mléko. Pokud máte dostatek smetany, můžete ji zředit s vodou v poměru 1:1, abyste získali požadované množství tekutiny.

Vyrobte si vlastní podmáslí!

Zapomněli jste koupit podmáslí? Můžete si ho vyrobit doma z mléka. Vezměte 250 ml mléka a přidejte do něj 1 lžičku bílého octa nebo citronové šťávy. Promíchejte a nechte 5 minut odležet. Směs se vysráží na požadovanou chuť i konzistenci.

Nemám rostlinný olej. Co teď?

Rostlinný olej můžete velice snadno vyměnit za jiný tuk. Nejčastěji budete mít po ruce máslo. Vyměňte je v poměru 1:1. Do receptu jej stačí rozpustit. Pokud ale máte jiný tuk neutrální chuti (avokádový nebo kokosový olej), můžete použít i je. Olej je možné vyměnit i za stejné množství majonézy nebo jogurtu.

Co místo zakysané smetany?

Zakysanou smetanu můžete nahradit stejným množstvím jogurtu, majonézy nebo tvarohu.

Zdroje info:

https://food-hacks.wonderhowto.com/how-to/5-baking-substitutions-every-home-cook-should-know-0161532/

https://www.foodandwine.com/cooking-techniques/baking/baking-substitute-cheat-sheet

Foto: Pixabay