Jaká zelenina z obchodu je v zimě nejzdravější?

kimchi

Zimní období je z hlediska výběru zeleniny poměrně omezené, zelenina zakoupená v obchodech totiž často nemá téměř žádnou chuť. Za některé druhy si také více připlatíte. Není proto vždy jednoduché vybrat si mezi kvalitou, cenou a „výkonem“.

Zelenina, kterou si tělo žádá

Od léta do zimy se výběr kvalitní zeleniny v obchodech pomaluje ztenčuje. I přesto, že je výběr ne snad mizivý, ale menší, je nutné podotknout, že některé druhy zeleniny náš organismus potřebuje a při delším deficitu postrádá látky v ní obsažené. Patří mezi ně například zelí, celer, pastiňák, mrkev, brambory, červená řepa, pórek, kedlubna atd.

Pokud však není k dispozici, není nutné zeleninu konzumovat pouze syrovou. Naše babičky by nám o tom mohly povědět své. Zavařeniny, které se jim hodily v průběhu celého roku pro přípravu různých polévek, nebo omáček, jim také dodávaly důležité látky. Například takový domácí kečup z rajčat se výborně hodí na dochucení rajské omáčky.

zelenina

Foto: Pixabay

Kvašená zelenina jako nastupující trend

Kvašená zelenina je dalších možností, jak konzumovat v zimním období zeleninu a vstřebávat z ní důležité látky. Například takové kvašené, živinami nadupané zelí se považuje za vitamínovou bombu, která na vašem stole nesmí zkrátka chybět. Tato pochoutka je nejen plná vitamínů, ale také probiotik, které jsou pro imunitní systém zcela nezbytné.

Trendem poslední doby je také asijská pochoutka zvaná kimchi. Tento pikantní, křupavý salát rozezní téměř všechny chuťové pohárky najednou. Obsahuje navíc také řadu vitamínů i chuťových prvků, které dodají i dalším jídlům teprve tu pravou chuť.

Pokud je to možné, zeleninu je dobré vybírat z naší zemědělské produkce, proto se při výběru zeleniny dívejte i na štítek, odkud zelenina pochází.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/sezonni-druhy-zimni-zeleniny-20221130.html

https://vitalweb.cz/268/jakou-zeleninu-jist-v-zime-prekvapive-je-vhodna-i-ta-mrazena

Náhledové foto? Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.