Jak správně skladovat citrony

Citron je plod, jehož zásobu má doma snad úplně každý. Bereme jako samozřejmost, že si můžeme kdykoliv nakapat citronovou šťávu do čaje, na řízek, případně jí využít pro přípravu osvěžující limonády. Dokážete ale nakoupené citrony vždy spotřebovat? Anebo vám často shnijí a musíte je nahradit nově koupenými? Pokud je správně druhá možnost, možná stačí zvolit lepší způsob skladování.

Citrony z obchodu

Citrony jsou malý zázrak, dodávají našemu tělu potřebné množství vitaminu C, což je důležité nejen v době oslabení organismu. V obchodě zakoupené sáčky plné žlutých citronů ale většinou nelze ihned spotřebovat. Je proto na místě vědět, jak se citrony správně skladují.

Uskladnění bude vždy záviset na stavu zrání plodu. Stupeň zralosti vždy napoví, jak dlouho vám citrony vydrží a zdali je potřeba nechat plody dozrát při pokojové teplotě, anebo už jde spíš o to, zakonzervovat je v současné podobě.

Citrony svoji zralost prozradí především na barvě své kůry. Mnohdy v obchodech vidíte zelené citrony, které jsou nezralé, tvrdé a při rozkrojení nemají ani zcela řádně dozrálou dužinu, jinými slovy jsou zcela bez šťávy. Můžete je nechat doma při pokojové teplotě, ale takové citrony je lepší ponechat v obchodě a vybrat si spíše ty, které mají pěknou vitální žlutou kůru.

citronyFoto: Pixabay

Citrony do lednice nepatří

Citronů můžete ve skutečnosti nakoupit i větší množství, protože je lze uskladnit i po dobu tří měsíců. Při pokojové teplotě se ale u žlutých, již zralých citronů, po nějakém čase objeví na povrchu plíseň. Na míse je proto vhodné ponechat jen pár citronů, které jsme schopni rychle spotřebovat.

Stejně tak platí, že ani uskladnění v chladu pro citrony není vhodné, vlhkost totiž ve většině případů nabourá strukturu kůry a opět se objeví plíseň. Uskladnění v lednici tak není vhodnou volbou pro jejich delší uskladnění.

Správný postup spočívá ve vložení omytých citronů do uzavíratelné nádoby se studenou vodou. Nejenom, že tím citrony zbavíte nánosu chemického postřiku, ale navíc zachováte jejich čerstvost. Citron bude i po třech měsících bude a plný šťávy, jako byste ho právě utrhli ze stromu. Neztratí svůj tvar ani vitalitu.

Zdroj informací: https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/citrony-skladovani-30000401.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.