Další tipy, jak ještě více ušetřit na elektřině. Poznejte je všechny

elektřina

Každá rada, jak ušetřit za energie na vytápění i celkový provoz domácnosti se rozhodně hodí. Ceny elektřiny jsou stále vysoko, takže si nenechte ujít následující praktické rady, jak za elektřinu ještě více ušetřit. V konečném ročním vyúčtování to totiž může být rozdíl několik stovek až tisíců korun.

Objevte zapojená zařízení, který nevyužíváte

Snad každý má doma nějaké elektrické zařízení, které je zapojené do elektřiny, ale není nijak dlouhodobě používané. Může jít například o přehrávač, power banku, která se nabíjí už několik dní a podobně. Když projdete celou domácnost, možná zjistíte, že takových zařízení s zapojených do elektřiny hned několik. Jejich vypojením tak určitě něco ušetříte.

I režim spánku spotřebovává více energie

Je sice velmi pohodlné mít notebook i další přístroje připravené v režimu spánku k okamžitému použití. Na druhou stranu si to však žádá větší spotřebu energie v porovnání se situací, kdy je zařízení úplně vypnuté. Jednou z variant, jak si kompletní rychlé vypnutí usnadnit, je používání prodlužovacích zásuvek s vypínačem. Ty jsou obecně lepší variantou, protože ve vypnutém stavu jsou i bezpečnější například ve chvíli, kdy jedete na dovolenou.

Nevytápějte místnosti na tak velkou teplotu

Mnoho domácností funguje na takovém principu, je optimální teplota pro vytápění je na chytrých termostatických hlavicích nastavená na 23 stupňů. Dostatečný komfort přitom nabízí i teploty klidně o 3 stupně nižší. Každý stupeň dolů navíc znamená v průměru kolem 5 % úspor za vytápění, což může být v ročním horizontu již poměrně značné číslo, které je ještě významnější vzhledem k cenám energií.

Rozhoduje i pravidelný servis vytápění a klimatizace

Efektivnost a tím pádem i ekonomická výhodnost systému vytápění či naopak klimatizace je z poměrně velkého procenta ovlivněna tím, v jakém stavu je otopný systém. Ten je potřeba jednou za čas nechat zkontrolovat a případně provést servis. Ve výsledku může i tohle znamenat značnou úsporu při vytápění a celkovém udržování tepelného komfortu.

Zdroj: https://www.novinky.cz/bydleni/tipy-a-trendy/clanek/sedm-tipu-jak-skutecne-usetrit-za-elektrinu-40390835

Náhledové foto: Pixabay