Zastavte růst plevelu už na jaře. Tyhle rady vám pomůžou

Zahradničení začíná na jaře, a právě první práce a správné založení záhonku později rozhoduje o tom, jak velkou péči budete muset vynakládat pro jeho udržování. Hned pro začátek se tak hodí vědět, jak to máte udělat, aby se v daném místě plevel ideálně vůbec nevyskytoval. Usnadníte si tak spoustu práce a vaše rostliny budou lépe prospívat.

Záhon zryjte, nechte odpočinout a vyčistěte od plevele

Jednou z chyb, které se dopouští mnoho zahrádkářů, je výsadba nebo setí na čerstvě zrytý záhon. V takovém případě však došlo k přesunu semen plevelů do horní vrstvy, což má za následek, že začnou mnohdy i překvapivě vydatně klíčit a růst. Jedním ze způsobů, jak tento problém vyřešit, je počkat zhruba 14 dní, až plevely vyklíčí, a následně je odstranit. Samozřejmě mohou některé další druhy klíčit i později, ale vyhnete se první vlně, která bývá největší.

Mulčování

Dalším ze způsobů, jak se vyhnout plevelu, je mulčování. To se dá v zásadě využít pro pěstování okrasných rostlin, ale také u zeleniny. Na okrasné zahrádce nebo kolem keříků rybízu, angreštu a podobně, využijete klasickou mulčovací kůru. Dobře mohou fungovat i nejrůznější kamínky. Pro zeleninu zase využijete textilii. Vhodná je například pro pěstování rajčat, paprik, ale třeba i dýní, cuket a podobných druhů. Přes textilii se plevel totiž nedostane. Pokud budete na vybraný kousek textilie opatrní, může vám posloužit i několik let po sobě pro pěstování zeleniny, což znamená, že se jedná o poměrně levnou metodu.

Foto: Pixabay

Nasaďte do volného místa jiné rostliny

Třetí variantou, jak zmírnit výskyt plevelů, je takzvané permakulturní pěstování. To v praxi znamená, že do volných míst vysadíte například hrášek, měsíček či jiné bylinky a podobné rostliny. Zaberou tak místo případnému plevelu, a ještě je budete moci využít. Řada bylinek nebo například afrikány navíc odpuzují mšice a další škůdce, což je další výhoda pro úspěšné pěstování s minimálními starostmi.

Zdroj: https://www.floranazahrade.cz/zahony-bez-plevele-chce-to-cas/

Náhledové foto: Pixabay