01_lednice

Jak snížit spotřebu lednice na minimum

Bez lednice se dnes neobejde žádná domácnost, současně se však jedná o domácí spotřebič, který patří k těm s nejvyšší spotřebou. Současně ale platí, že v mnoha domácnostech by mohla mít lednice spotřebu nezanedbatelně nižší. Důvodů může být hned několik a není od věci si je projít a zkusit posoudit, zda by se nějaké rezervy nenašly i ve vaší kuchyni. Výsledkem mohou být ušetřené stokoruny či dokonce tisícikoruny ročně.

1. Vyberte lednici vhodné místo

Jakkoliv se to nezdá, již výběr místa, kde bude lednice stát, má vliv na její budoucí spotřebu. Obecně platí, že lednice by neměla být zahřívána žádným externím zdrojem tepla. To může představovat v lepším případě myčka nádobí nebo mikrovlnná trouba, v horším případě dokonce sporák. Žádný z těchto spotřebičů by neměl s ledničkou přímo sousedit.

Zdrojem tepla však může být i radiátor, podlahové vytápění, anebo přímé sluneční paprsky, které na lednici dopadají skrze okno. Ať tak či onak, zvýšená vnější teplota donutí lednici chladit intenzivněji a tím i spotřebovávat více energie.

02_lednice

Zdroj obrázku: Pixabay.com

2. Pokud možno, lednici neotvírejte

Není překvapením, že otevřená lednice znamená vyšší spotřebu. Překvapivé ale může být, jak často a jak dlouho má lednici většina lidí každodenně otevřenou. Zdlouhavé zírání do útrob lednice, hledání konkrétní potraviny či dokonce otevírání lednice na dlouhé minuty při vaření (aby jí člověk nemusel pořád otevírat…) jsou zlozvyky, kterých je třeba se okamžitě zbavit. Napomoci k tomu může pořádek i přehledné uspořádání potravin a samozřejmě také ochota občas udělat nějaký ten pohyb navíc.

3. Jak vkládat potraviny do lednice

Lednici nenaplňujte příliš, i přeplněný interiér zvyšuje spotřebu energie. V interiéru musí cirkulovat vzduch. Velmi důležité je také nevkládat do lednice stále horké potraviny, např. polévky či omáčky. V takovém případě totiž dojde opět k tomu, že lednice musí významně navýšit svůj výkon a i spotřeba vystřelí prudce vzhůru.

4. Pravidelná údržba

I lednice s NoFrost systémem by měly jednou ročně projít odstavením a odmražením. Stejně tak se vyplatí občas vyluxovat zadní stranu lednice s kondenzátorem či vyčistit odpařovací nádobku, taktéž na zadní straně lednice.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

2 komentáře

  1. jenicek54 Odpovědět

    kupte si novou. koupil jsem Americkou a nahradí mi to velkou lednici a mrazák. spotřeba je jen 110w oproti dvěma co jsem měl. roční úspora 1800kč

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *