Jak poznat zkažené vejce? Fígle, které fungují a jde to i bez rozbití vajíčka

vejce

Vejce nejsou nejlevnější záležitostí, přesto se bez nich při vaření neobejdeme. I když v lednici vydrží poměrně dlouho, může se stát, že se vejce začnou kazit. A jak poznat zkažené vejce, aniž byste ho museli rozbít?

Vejce potřebujeme při vaření. Jenže stane se, že vejce je zkažené. Týká se kupovaných i domácích. Jak předejít zkaženým vejcím? Jak poznat špatné vejce už v obchodě?

Jak předcházet zkaženým vejcím

Základem je správné skladování, a to v suchu a chladnu. Ideální je v lednici za stálé teploty, která by se měla pohybovat mezi 2 až 8 °C pod nulou. Takto skladovaná vajíčka vydrží až 28 dnů. Vejce vydrží i na kuchyňské lince, ale v tomto případě je použijte během jednoho týdne.

Kontrola vejce bez rozbití

Jak poznat, že vajíčko není zkažené, aniž byste ho rozbili a cítili zápach? Každé vejce stačí zkontrolovat potřesením. Čerstvé a nezkažené by nemělo vydávat žádný zvuk. Pokud by obsah vajíčka chrastil, s největší pravděpodobností se bude jednat o zkažené vejce.

Mnohé prozradí i vzhled

Další možností v rámci vizuální kontroly je to, že když rozklepnete vajíčko, tak čerstvé drží dobře tvar. Žloutek je vypoulený a kulatý nejen v krajích, ale též do výšky. Naopak u zkaženého vejce se žloutek s bílkem jednoduše smísí. Kraje žloutku nedrží tvar a ten se tak rozteče do široka do bílku.

vajíčka

Foto: Pixabay

Kontrola stavu vejce po uvaření

Pokud jste holt zariskovali a uvařili vajíčko, jehož čerstvost je otázkou, co teď? Oloupejte ho a podélně ho rozřízněte. Žloutek by měl být v samém středu. Pokud je přilepený na skořápce, s největší pravděpodobností se jedná o několik týdnů staré vejce.

Kontrola stavu vejce pomocí testu s vodou

Zvolte si hlubokou misku, hrnec či větší sklenici, kterou naplňte vodou. Po vložení vajec do vody sledujte, zda se potopí na dno, nebo se vyhoupnou na hladinu či kousek pod ni. Vejce plovoucí u hladiny je zkažené, zatímco ta u dna jsou dobrá a můžete je bez problému použít.

Zdroj: ireceptar.cz, dobrenoviny.sk

Náhledové foto: Pixabay