Jak doma využít přebytečný polystyren z obalů

polystyren

Máte doma přebytek polystyrenu a nevíte, jak ho využít? Obalový polystyren nemusíte nutně odvážet do sběrného dvora, dejte mu raději druhou šanci. Dá se totiž ještě dobře zužitkovat. Jak?

Polystyren je třeba zredukovat

Polystyren najdete zpravidla v obalech od elektroniky, spotřebičů, ale i potravinových produktů a obecně na místech, kde je třeba s choulostivými věcmi zacházet šetrně. Polystyren chrání produkty před poškozením a prudkými nárazy. Využít ho však můžete i vy ve vaší domácnosti, nejen doma, ale i na vaší zahradě.

polystyren

Foto: Pixabay

Využijte ho jako drenáž

Polystyren se může hodit třeba při sázení rostlin. Pokud ho rozmělníte na polystyrenový granulát, bude vám dobře sloužit i v boji proti nadměrné vlhkosti. Než požadovanou rostlinu zasadíte, nasypete na dno vrstvu polystyrenu. Drenáž bude nejen lehká, ale i velmi praktická. Díky lehkosti se s ní bude navíc i dobře pracovat. Nahradí tak velmi dobře těžký štěrk, kameny, nebo také keramické střepy. Díky dobré savosti ochrání kořeny vašich rostlin od zbytečného zahnívání.

Izolační materiál

Polystyren je samozřejmě dobrý izolant. Výhodou je, že můžete jednotlivé pláty polystyrenu upravit pomocí nože tak, jak zrovna potřebujete. Určitě ho proto nevyhazujte. Jakmile vám z popraskaných štěrbin domu profukuje studený vzduch, je načase vypodložit stěny polystyrenovými deskami. Ty můžete upravit do různých velikostí a tvarů pomocí ostrého skalpelu či nože. Nařezat si je můžete předem třeba v dílně nebo v garáži.

Křehký materiál, žádný problém

Polystyren můžete samozřejmě i znovu použít jako obalový materiál. Můžete do něj opakovaně balit křehké věci, které jsou snadno rozbitelné.

Polystyren poslouží i dětem

Ze zbytků polystyrenu můžete vyrobit i prima domeček pro panenky. Jednotlivé vyřezané kousky postačí k sobě dobře slepit. Pro kluky se stane zase prvkem při stavění autodráhy nebo velkých měst plných dobrodružství.

Polystyren jako lepidlo

Pokud nemáte na vyrábění doma ani lepidlo, nevadí. I samotný polystyren může dobře posloužit. Do malé plechové nádoby nalijte benzín. Polystyren rozmělněte na malé kousky a zamíchejte jej společně s benzínem. Přidat můžete i aceton nebo jiné rozpouštědlo. Směs míchejte tak dlouho, dokud vám nevznikne lepkavá kapalina. Tu můžete použít bez problémů i při zmíněném vyrábění. Nezapomeňte, že s opakovatelným použitím polystyrenu šetříte naši planetu.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-vyuzit-polystyren/

https://www.ceskestavby.cz/clanky/nevyhazujte-zbytky-polystyrenu-existuji-zpusoby-jak-je-vhodne-vyuzit-28370.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.