Která křesla se nejlépe hodí do malých prostor?

Základem uspořádání obývacího pokoje je pohodlný čalouněný nábytek. Pohodlné, měkké pohovky, rohové sedací soupravy a křesla hrají v uspořádání dvojí roli: praktickou a dekorativní. Sedací soupravy pečlivě sladěné s interiérem vybízejí k odpočinku u dobré knihy, poskytují pohodlí hostům a večer zvou k rodinným seancím u televize. Výraznou součástí sedací soupravy je křeslo. Při zařizování posezení v malém obývacím pokoji nebo relaxačního koutku v ložnici tento prvek často přehlížíme. Špatně! Šikovně zvolené křeslo může kompozici zpestřit a dodat jí funkčnost. Jaké křeslo byste měli zvolit do malého pokoje, abyste se vyhnuli přešlapu? Podívejte se na naše rady!

Třída očarovaná v jednoduché formě

Při výběru křesel do malé místnosti dbejte na několik parametrů:

  • velikost nábytku – vyhněte se velkým a širokým nábytkovým jednotkám, které zahlcují místnost. Křeslo by nemělo kompozici dominovat, ale doplňovat ji. Doplňkový prvek by neměl bránit pohybu členů domácnosti v obývacím prostoru. Dbejte na to, aby bylo křeslo ve správné vzdálenosti od pohovky, konferenčního stolku a televizoru;
  • styl – ve stísněných prostorách vládne minimalismus. Vykašlete se na bohatě zdobený nábytek a zvolte jednoduchý, elegantní model;
  • Područky – rozsáhlé, vyhrnuté područky a masivní opěradla zvětšují celek a působí těžkopádně. Vyberte si subtilnější model s tvarovanými, úzkými bočnicemi;
  • barevné ladění – tmavé barvy, zejména matné, působí v malých prostorech negativně. Vybavte svůj nový relaxační prostor jemným křeslem ve světlých tónech. Za pozornost stojí zejména decentní bílá a écru křesla, která jsou hitem posledních sezón;
  • K pohovce se hodí křeslo, které je dalším prvkem obývací sestavy. Tyto dvě součásti by se měly harmonicky doplňovat. Důležité je, že nemusíte sladit modely ze stejné kolekce. Křeslo a pohovka se mohou lišit barvami nebo dekory. Důležité je, aby celek působil vyváženě a soudržně. Výběr modelu, který se k pohovce nehodí, vnese do uspořádání chaos.

Individuálně nebo jako duo?

Dalším aspektem, který má velký vliv na efekt proměny obývacího pokoje, je počet kusů nábytku. Při zařizování stísněného obývacího pokoje je nejdůležitější střídmost. Vložení dvou křesel do návrhu může vyvolat nežádoucí efekt těžkopádnosti. Chcete-li se mu vyhnout, doplňte sestavu sestávající z úhledné pohovky, konferenčního stolku a jednoho křesla.

Sázka na jistotu v malé pokoji: skandinávská křesla na vysokých nohách

Působivá prošívaná křesla Chesterfield, pohodlné a prostorné „ušáky“, jemná křesla ve stylu New York a loft… Výběr dostupných variant je obrovský! Ti, kdo mají prostorné pokoje, mají dostatek prostoru se předvést. Znamená to, že se majitelé stísněných bytů, kde má každý metr čtvereční cenu zlata, musí vzdát svých snů o módním, vkusně zařízeném obývacím pokoji? Nic nemůže být dále od pravdy! V kolekcích předních výrobců nechybí křesla navržena s ohledem na malé místnosti. Mezi nimi vynikají zejména skandinávská křesla. Ergonomická, měkká křesla s hlubokými sedáky stojí na vysokých, obvykle světlých nohách, které jim dodávají půvab a jemnost. Čalouněný nábytek s vysokými nohami vnáší do uspořádání lehkost a „dech“. Stejný princip platí i pro skříňový nábytek. Design stísněného obývacího pokoje je vhodné založit na nábytku s nožičkami a skříňkách na stěně. Budete pozitivně překvapeni efektem!

Neladí hřejivý minimalismus typický pro skandinávské byty s vaším smyslem pro estetiku? Pokud máte rádi syrový, nekonvenční design, doporučujeme strohá, beztvará industriální křesla. Naopak těm, kteří dávají přednost lesku a glamouru, se budou líbit velurová křesla s chromovanými prvky.

Světlý nábytek, který se snadno udržuje v čistotě

Obáváte se, že se bílé křeslo rychle pokryje skvrnami? Zvolte univerzálnější barevné provedení – světle šedé, béžové, pastelově růžové. Nezapomeňte, že na vzorovaných látkách jsou skvrny méně viditelné.

Rodiče malých dětí a majitelé domácích zvířat mají největší potíže s udržováním čalouněného nábytku v čistotě. Pokud chcete, aby si váš nový kus nábytku udržel svůj bezvadný tvar po dlouhá léta, vyberte si model čalouněný hladkou látkou s hustou vazbou a krátkým vlasem. Hitem bude materiál s hydrofobní vrstvou, která zabraňuje pronikání vody do struktury vláken. Mezi látkami s žádoucími vlastnostmi rozlišujeme měkkou a odolnou semišovou alcantaru, robustní a hustou žinylku (doporučená volba pro rodiče), módní velur a kůži.

Lehký puf místo křesla

Zajímavou alternativou ke klasickému křeslu jsou pufy – lehký nábytek, který můžete bez omezení přestavovat a přemisťovat. Mezi dostupnými variantami najdete měkké pufy plněné peletami, které se přizpůsobí zakřivení těla, i klasické, elegantní modely (často s úložným prostorem uvnitř). Vkusný, klasický prošívaný model se bude skvěle hodit do reprezentativního obývacího pokoje. Koupí jednoho kusu získáte dvojí výhodu: pohodlné místo k sezení a praktickou podnožku, kterou můžete přesunout na pohovku. Nezapomeňte, že pohovka a puf musí tvořit soudržný celek. Na druhou stranu je měkký pufový vak vítaným doplňkem luxusního pokoje pro mladé nebo útulné ložnice.

Náhledové foto: agatanabytek.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.