Jak nezničit med při rozehřívání

Med

Med patří mezi potraviny, které lze nazvat bez nadsázky zázračnými. Kdo by jej neměl rád v čaji, na pečivu nebo jako přísadu nejrůznějších jídel a pečených dobrot? Častým problémem spotřebitelů je nicméně to, jak med znovu uvést do původního stavu ve chvíli, kdy tzv. zcukernatí. Jak na to?

Med pro posílení imunity

Kvalitní med od včelaře je tím nejlepším posílením vaší imunity, obsahuje řadu antioxidantů a vitamínů. Při jeho pravidelném užívání potom dochází ke zvýšení množství probiotických bakterií, které jsou důležité pro správnou funkci střev. Med tedy zlepšuje proces zažívání a posiluje imunitu. Doporučená spotřeba medu na den je jedna celá polévková lžíce.

Někdy se však stane, že med zcukernatí a na místo tekutého medu najdete na dně sklenice jen hromadu usazených krystalů. Med zcukernatí při teplotách kolem 14 stupňů, obecně potom především v době, kdy ho dlouho nepoužíváte a necháte ho stát na polici nebo v regále. Rozhodně takový med ale nevyhazujte.

Med

Foto: Pixabay

Zcukernatělý med

Med ani při zcukernatění nemění na kvalitě. Rozpuštění krystalů se nesmí už žádného z druhů medu uspěchat. Pouze pozvolným ohříváním, kterým se med pomalu rozpustí, můžete med zbavit zcukernatělých míst. Postačí ho nechat zabalený v utěrce a položit ho můžete například na topení.

Med nikdy neohřívejte v mikrovlnné troubě a vždy dbejte na to, aby vodní lázeň nepřesáhla více než 50 stupňů. Tím by se poškodila celá jeho molekulární stavba, došlo by k rozpadu enzymů, a také byste med zbavili kompletně cenných a potřebných látek.

Vždy dbejte na kvalitu medu už při jeho koupi, a snažte se med kupovat ideálně přímo od včelaře. Nejvíce však cukernatí medy květové. U pastovaného medu, který také patří k oblíbeným druhům medu nebudete muset řešit zcukernatění naopak vůbec. Nejenom, že se dobře roztírá, ale neobsahuje navíc ani žádné hrudky, ani usazeniny cukru.

Zdroj informací: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/med-cukernatost.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.