Jak na bezpečné používání tlakového hrnce

Tlakový hrnec

Tlakový hrnec, lidově papiňák, nám může ušetřit čas i peníze, podmínkou ale je, že dodržíme několik základních pravidel. Ta jsou však ještě důležitější z hlediska bezpečnosti. Tlakový hrnec může být totiž poměrně nebezpečný a je proto zacházet s ním s dostatečnou opatrností. Jaká pravidla platí pro bezpečné používání tlakového hrnce?

Proč používat tlakový hrnec

Kvalitní vaření mnohdy vyžaduje čas, ale s tlakovým hrncem jde všechno o dost snadněji. Třeba takové hovězí maso, které je potřeba vařit v běžném hrnci velmi dlouho, bude s tlakovým hrncem hotové mnohem dříve.

V hermeticky uzavřené nádobě, ve které vyšší teplota přivede maso k rychlejšímu vaření, se maso zbaví bakterií, ale současně získá lepší a intenzivnější chuť. Díky varu ve vlastní šťávě a při vysoké teplotě neztratí chuť, vitamíny ani minerály. Maso bude šťavnatější, a navíc i dříve zkřehne.

kuchyně

Foto: Pixabay

Nepřeplňujte, kontrolujte

První pravidlo zní: nikdy tlakový hrnec nepřeplňujte. I když platí, že vaříte-li maso v tlakovém hrnci, měli byste dát vždy do hrnce takové množství vody, aby bylo maso zanořené. Současně jej ale vždy naplňujte maximálně po rysku, kterou má hrnec vždy vyznačenou. Je také třeba před vařením zkontrolovat těsnění a ventil.

Tlaková poklice musí být vždy pevně ukotvena, tj. dobře nasazena na hrnci. Z přetlakového ventilu musí mít pára možnost utíkat v dostatečném množství. Pokud z ventilu pára neutíká, je to ale většinou známka malého podtlaku v hrnci. Aby bylo maso brzy vařené, je potřeba vyvinout dostatečný tlak a od doby úniku páry hlídat čas. Maso se totiž vaří nanejvýš 30 minut.

Další pravidla

Pokud budeme vařit potraviny, které během vaření nabydou na objemu, je nutné počítat v hrnci s rezervou objemu. Nikdy také nesmíme otevírat hrnec, dokud je natlakovaný. Páru musíte nejprve vypustit ven než odklopíme víko tlakového hrnce. V opačném případě by se nám poklice i obsah hrnce rozlétly po místnosti. A to není jen nepříjemné, ale vrcholně nebezpečné. Před koncem vaření snižte teplotu na vařiči a dovařte jídlo na zbytkovém teple.

Zdroj informací: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-pouzivat-papinak-30000424.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.