Jak vyčistit koberec pomocí přírodních prostředků

Koberec je příjemný na dotek a dokáže příjemně zútulnit snad každý pokoj v domácnosti. Jediný jeho problém je náročnější údržba. Kromě pravidelného vysávání je potřeba provést jednou za čas i důkladnější čištění. Během něho odstraníte nežádoucí fleky a vrátíte tak koberce jeho krásný vzhled. A jaké přírodní prostředky pomohou při čištění koberce? To se dozvíte přímo v tomto článku.

Jedlá soda

S jedlou sodou dokážete doma doslova zázraky. Pomůže vám při běžném čištění, ale i v rámci hloubkové údržby koberce. Jako první pomoc je jedlá soda ideální na odstranění zápachu z koberce. Dokáže si také velmi dobře poradit s případnou skvrnou od červeného vína. Pokud se vám něco takového stane, rychle si připravte pastu z jedlé sody a aplikujte na místo, kde ke znečištění došlo. V rámci hloubkové údržby si zase smíchejte jedlou sodu s menším množstvím octa. Aby bylo čištění účinné, nechte směs na koberci působit zhruba 10 minut a problematická místa případně více vydrhněte houbičkou.

Ocet

Mezi další snadno sehnatelné a přírodní prostředky pro údržbu koberce patří ocet. S jeho pomocí dokážete zašlému koberci vrátit část jeho barev, aby opět vypadal skoro jako nový. Připravte si roztok zhruba 4 lžic octa v 1 litru vody. Takto připravenou směs postupně pomocí kartáče nebo houbičku zapracujte do vláken koberce. Nechte působit zhruba 15 minut a následně otřete suchým hadříkem a důkladně vysajte. Z výsledku budete překvapení.

Foto: Pixabay

Sůl

Pro péči o koberec je vhodná také obyčejná sůl. Jakmile dojde k menšímu lokálnímu zašpinění, stačí dané místo posypat solí, nechat zhruba 30 minut působit a následně důkladně vyluxovat. Nečistoty by měly ve většině případů bez problémů zmizet. A pokud ne, stačí přidat další čištění ve formě směsi z jedlé sody a octa. Díky tomuto univerzálnímu postupu snadno ošetříte i koberce ve světlých barvách, které jsou zvlášť náchylné k zašpinění.

Zdroj: https://cestakbydleni.cz/jak-vycistit-koberec/

Náhledové foto: Pixabay