Jak bojovat s nepříjemnou jarní únavou? Možností je více

únava

Příchod jara je sice pozitivní změnou a většina lidí se na něj velmi těší, současně je s ním však spojen i fenomén zvaný „jarní únava“. Kde se bere? A co je důležitější: jak s ní bojovat?

Zima a její vliv na náš organismus

V období zimy, kdy vychází slunce jen málo, nám ubývá v těle jeden z důležitých vitamínů, konkrétně vitamín D, které je pro naše tělo zcela nezbytný. Nabídka šťavnatého ovoce a zeleniny mizí během zimy doslova před očima a není proto divu, že se na jaře cítíme tolik vyčerpaní. Nutná dávka energie a vitamínů zkrátka tělu chybí.

salátFoto: Pixabay

Vitamíny a pohyb

Prvním krokem je tedy doplnění vitamínů, ať již změnou diety (v ideálním případě) nebo prostřednictvím doplňků. Odlehčete jídelníček zdravou zeleninou, ze které připravíte zdravé saláty prospěšné pro vaše tělo. Nezapomínejte ani na ovoce, které je také zdrojem vitamínů.

Nejen vitamíny, ale i pohyb podporují vzájemné provázání a dobré fungování procesů v našem těle. Ne nadarmo se říká, pohybem ku zdraví. Pokud rádi sportujete, nezapomeňte se vydat v zimě na hory.

Posílíte tím nejen vaši imunitu ale procházka i zábavné lyžování vás dostane zpět do kondice. Při pohybu se navíc vylučuje i tzv, hormon štěstí, serotonin, který navozuje dobrou náladu. Sportování v zimě rovná se méně intenzivní jarní únava.

Pozor na pitný režim

Při pohybu však myslete i na doplňování potřebných minerálních látek, především dostatku hořčíku a vápníku. Neopomínejte v zimních dnech ani na dostatečný pitný režim, který se díky tomu, že se v zimě méně potíte, dodržuje o to hůře. Za únavou často stojí i nedostatek tekutin a vitamínu C. I tyto kroky podniknuté v zimě vás ochrání před jarní únavou.

Na očistu organismu je také dobré užívat například ostropestřec mariánský či rostlinné extrakt\ jako je například aloe vera, chlorella apod. Bývá to ideální zdroj bílkovin, proteinů a zeleného barviva. Plusem jsou silné antioxidační účinky, které chrání tělo před vniknutím škodlivých látek.

Imunitu můžete podpořit nejen dostatkem tekutin, pestrou stravou a doplňky, ale i dostatkem spánku, který je pro zbavení se toxinů v těle velmi důležitý. Aby mohlo tělo statečně bojovat, potřebuje sílu a energii. V neposlední řadě, i udržováním dobré nálady se posiluje imunita.

Zdroje informací: https://www.vitar.cz/clanky/jarni-unava-a-organizmus-bez-energie-mame-pro-vas-5-tipu-jak-proti-tomu-bojovat

 https://www.jaktak.cz/jak-bojovat-s-jarni-unavou.html

https://www.researchgate.net/publication/362716864_Fatigue_analysis_of_suspension_spring

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.