Jak prakticky využít skořápky od vlašských ořechů v domácnosti

Z pohledu obsahu cenný nutričních látek patří vlašské ořechy mezi jedny z nejlepších. Jejich velkou výhodou může být i tvrdá skořápka, která se dá zužitkovat hned několika různými způsoby. Podívejte se na několik praktických rad, jak je co nejlépe využít v domácnosti i na zahradě.

Jemný peeling

Najemno namleté skořápky z ořechů mohou posloužit pro přírodní peeling pokožky. Skvěle tak nahradíte mikroplastové částice používané v některých produktech, které se nerozkládají, čímž představují velkou zátěž pro životní prostředí. Pro pečující rituál péče o pokožku můžete takto najemno namleté skořápky smíchat s trochou kosmetického oleje.

Zdroj energie

Vlašské skořápky jsou přirozeně suché a výborně hoří. I z toho důvodu můžou být platnou součástí pevných paliv, kdy vám pomohou něco málo ušetřit za topení. V menším množství je postupně přidávejte například ke dřevu či jinému pevnému palivu a postupně je spalujte.

Mulč do kompostu

Skořápky z vlašských ořechů obsahují celou řadu minerálních látek, což je dost dobrý důvod k jejich ukládání do kompostu, kde doplní živiny. Pro takový účel je však zkuste rozdrtit na co nejvíce jemné součásti, aby se rychleji rozložily.

 Foto: Unsplash

Drenáž do květináčů

Pokud si nechcete kupovat speciální keramzit či jiný druh drenáže do květináčů například k pokojovým rostlinám, mohou velmi dobře posloužit právě relativně hrubě pomleté skořápky od vlašských ořechů. Stačí jich dát odpovídající vrstvičku na dno květináče a máte vystaráno.

Pro odstranění slimáků

Hrubší drť ze skořápek z vlašských ořechů můžete použít také jako mechanickou zábranu proti vniknutí slimáků. Kvůli ostrým hranám si totiž raději několikrát dobře rozmyslí, jestli se vrhnou na vaše rostliny, nebo raději polezou jiným směrem. Pro maximální efekt můžete nahrubo rozdrcené skořápky od vlašských ořechů smíchat s podrcenými skořápkami od vajec, které navíc při svém rozložení doplní do půdy vápník a další cenné živiny.

Zdroj: http://nutcrackersking.com/uses-nutshells/ a https://www.ireceptar.cz/zdravi/skorapky-od-vlasskych-orechu-vyuziti-30001004.html

Náhledové foto: Unsplash