I zdánlivě bezcenná pecka z avokáda se dá šikovně využít

avokádo

Spotřeba avokáda v poslední době stále více roste. Ke konzumaci se dá však využít nejen plod, ale i pecka, kterou můžete z avokáda snadno vyloupnout. Pecku využijete nejen v kuchyni, ale použít jí můžete třeba i ve vaší koupelně. Hodit se může třeba na kosmetiku.

Výběr avokáda je důležitý

Avokád existuje více druhů. Svým vzhledem připomíná hrušku, která má velmi silnou vrstvu slupky, která chrání plod před poškozením a vstupem nechtěných látek i parazitů. Vybírejte vždy jen ty plody, které jsou zralé. Avokádo by mělo být vždy pružné a na omak prstů měkké. Pokud si však koupíte přezrálé avokádo, počítejte s tím, že může být pod slupkou již nahnilé. To vše může ovlivnit i obsah látek v pecce. Na výběru bude záležet tedy ze všeho nejvíc.

Protože avokádo obsahuje velmi cenné látky jako jsou například Omega 3- mastné kyseliny, draslík, hořčík, měď, minerální látky, vláknina, antioxidanty apod., snižuje mimo jiné i zákeřný cholesterol v krvi. Pokud jste ale doposud zužitkovali vždy jen dužinu, je to chyba. Pecka z avokáda do koše rozhodně nepatří, obsahuje totiž velké množství semen, v nichž je také obsaženo velké množství antioxidantů.

Jak využít slupku avokáda

Pecku postačí rozemlít na prášek i s obsahem semen, které se uvnitř skrývají. Ty bývají zpravidla hořké, proto bude nevyhnutelné dosladit je medem, nebo cukrem. Prášek potom můžete přidat například do vašeho oblíbeného smoothie, nebo jej využijete do různých pomazánek.

avokádo

Foto: Pixabay

Avokádové smoothie připravíte velmi snadno a rychle

Potřebovat budete jen pár ingrediencí, které postačí rozmixovat v jedné nádobě. Hrst špenátu, 1 lžíce mandlového másla, šálek mandlového mléka,1 lžíce předem namočených chia semínek, jeden větší zralý banán, dužinu z avokáda, stačí vám jen polovina, ½ lžičky prášku z rozemleté pecky avokáda a malou lžičku vanilkového extraktu. To vše spojte a nařeďte s vodou dle potřeby.

Avokádo a kosmetika 

Rozemletou pecku můžete využít také v kosmetice jako peeling. Obsah smíchejte s olivovým olejem nebo vaším oblíbeným sprchovým gelem. Odstraní z vaší pokožky nejen odumřelé buňky, ale navíc vaši pleť krásně vyhladí.

Pokud pecku nevyužijete, nebo máte pecek příliš, neváhejte je zasadit do květináče. Rozhodně ale pecky nevyhazujte, byla by to škoda.

Zdroje informací: https://www.jakvkuchyni.cz/nevyhazujte-pecku-z-avokada-vyuzijete-ji-v-kuchyni-v-kosmetice/

https://living.iprima.cz/zahrada/pecka-z-avokada-superpotravinu-zpusoby-jak-ji-vyuzit-caj-prasek-vitaminy

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.