Co je to litý mramor a jaké jsou jeho výhody či nevýhody?

mramor

Mramor byl vždy symbolem luxusu a setkáváme se s ním nejčastěji v nejrůznějších reprezentativních prostorách, nebo historických interiérech. Pravý mramor tak není materiál, který by byl běžným pro obyčejné smrtelníky. Existuje ale alternativa, která dokáže v interiéru taktéž vykouzlit pocit luxusu a exkluzivity. Jedná se o umělý, někdy též litý, nebo tekutý, mramor.

Co je to litý mramor?

Pod tímto pojmem se skrývá materiál tvořený mramorovými štěpkami navzájem propojenými pojivem v podobě speciální pryskyřice. Výsledkem je luxusně vypadající materiál s mnoha zajímavými vlastnostmi.

mramor

Foto: Pixabay

Výhody tekutého mramoru

Kromě jedinečného vzhledu patří mezi výhody umělého mramoru také velmi příjemná povrchová struktura, skvělé mechanické vlastnosti, dlouhá životnost, či možnost vyrobit z něj prakticky jakýkoliv interiérový prvek.

Nevýhody tekutého mramoru

Jako každý materiál i tekutý mramor má své nevýhody. Patří mezi ně vysoká hmotnost, se kterou je třeba počítat při instalaci větších mramorových prvků ve vyšších patrech domu. Velká hmotnost může dokonce v některých případech způsobit rozlomení celého prvku v případě chybného návrhu.

Umělý mramor je též velmi náchylný k praskání v důsledku teplotních změn. V neposlední řadě je také třeba dávat velký pozor na odštěpení kusu mramoru v případě pádu těžkého předmětu.

Produkty z tekutého mramoru

Jak již bylo zmíněno, škála produktů z umělého mramoru je opravdu široká. Velké popularitě se těší například vany, dřezy nebo pracovní desky. Z umělého mramoru se také často vyrábějí nejrůznější dekorace, nebo bytové doplňky. Tomu nahrává i fakt, že umělý mramor může být barven.

Zdroje informací: https://www.ravak.cz/cz/prednosti-liteho-mramoru

https://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/vybirame-material-pro-kuchynskou-linku-kamen-keramika-drevo-ci-tekuty-mramor

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.