Používání čističky vzduchu se vyplatí pro alergiky i v centrech větších měst

K pořízení čističky vzduchu existuje hned několik dobrých důvodů. Jedná se především o způsob, jak si alespoň trochu pomoci se zkvalitněním vzduchu uvnitř místnosti. Podívejte se na několik případy, kdy se využití čističky vzduchu opravdu vyplatí a na co si dát pozor při výběru té správné varianty.

Ideální pro alergiky

Kdo kvalitní čističku vzduchu opravdu ocení, jsou všichni lidé s alergiemi. A důvod je prostý, protože ve vnitřním prostředí se drží celá řada alergenů v podobě prachu, roztočů nebo plísní, a zároveň se sem z vnějšku dostávají pyly a podobné látky, které mohou rovněž vyvolávat alergie. Především z toho důvodu se proto pro alergiky doporučuje využívání kvalitní čističky vzduchu. Aby však mohla zachytávat drobné částečky v podobě alergenů, musí být vybavena několika stupňovou filtrací, kde nesmí chybět HEPA filtr.

Pro kvalitnější spánek i menší riziko nemocí

Zkvalitnění vzduchu se doporučuje především v místnostech, kde trávíme nejvíce času. Do této kategorie nejčastěji spadá především ložnice. Umístění dostatečně výkonné čističky vzduchu do míst, kde se spí, může pomoci se zkvalitněním spánku. Kromě toho navíc ionizace a jemné zvlhčení vzduchu napomáhá lepší obranyschopnosti sliznic dýchací soustavy. Podle výzkumů je totiž celá řada nemocí přisuzována právě nekvalitnímu vzduchu v domácnosti, takže používání čističek vzduchu s výkonnými filtry představuje doporučovaný způsob prevence.

Foto: Unsplash

A jak vybrat správnou čističku vzduchu?

Aby bylo používání čističky vzduchu opravdu efektivní a přinášelo kýžené benefity, musíte vybrat kvalitní model s dostatečnou výkonností. To znamená především volbu varianty s více filtry a výkonem, který zvládne efektivně přefiltrovat vzduch v místnosti. Jiné nároky proto budete mít při výběru čističky do malé ložnice a jiný model zase využijete při umístění do velké otevřené místnosti. Z pohledu praktického využívání si pohlídejte i další parametry, jako jsou například design či hlučnost, aby čistička nerušila klidný spánek či běžné fungování v domácnosti. Dnešní modely však i za příznivou cenu nabídnou dostatečné kvality pro spokojené využívání.

Zdroj: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S240584402102079X a https://www.livescience.com/do-air-purifiers-work

Náhledové foto: Unsplash